Představí ji v sobotu 23. července v Kravařích na Českolipsku. Právě tam se totiž nachází vůbec největší roubená stavba u nás Vísecká rychta.

Liberecký kraj Roubená stavba s třípodlažní půdou sloužila k sušení chmele. Patří k nejvýznamnějším památkám lidové architektury u nás. A právě tady se příští sobotu uskuteční letošní oslavy Dne lidové architektury, které pořádá Liberecký kraj. Křest publikace bude jedním bodem bohatého programu, v němž si přijdou na své zájemci o historii, obdivovatelé tradic i děti. Součástí dne bude i vyhlášení soutěže Památka roku 2015.

Na děti pak čeká malování na perníky, vyrábění řetězů, věnečků a srdíček z orobince, bylinkový stánek nebo divadlo. Těm starším zahrají kapely Exil 51 a Farewell, zúčastnit se mohou komentovaných prohlídek nebo besedy s autory zmíněné publikace.

„Kniha je prvním dílem, které přináší ucelený pohled na bohatý a různorodý památkový fond lidového stavitelství na území Libereckého kraje, seznamuje ho s jeho charakteristickými rysy v jednotlivých částech regionu a upozorňuje na nejzajímavější a nejcennější dochované stavby i jejich soubory," shrnula ředitelka turnovského muzea a autorka pasáže o lidových stavbách Pojizeří Vladimíra Jakouběová.

V obrazové části publikace lidé naleznou skutečné skvosty. Ať už jde o vznešené podstávkové domy z Jizerských či Lužických hor, interiéry známého Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova, který je dokladem vesnického života v Pojizeří, nebo venkovské kaple a dřevěné roubené kostelíky. Je třeba také připomenout dochované zbytky roubené architektury měst a městeček, jež kdysi tvořila převážnou část jejich historické zástavby. Dokladem toho jsou i známé hrázděné domky z Valdštejnské doby v Liberci.