Zlomeniny, řezné rány a další úrazy ošetřují denně chirurgové v českolipské nemocnici. Chirurgickou ambulanci vyhledá kolem 170 lidí denně a během víkendových dní pak 80 až 90 pacientů.
„Nejčastěji se setkáváme s následky jízdy na kole bez přilby. Přestože již oproti minulosti jezdí více lidí s přilbami, zraněných cyklistů ošetřujeme stále hodně,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.
Lékaři pokládají jízdu na kole bez přileb za nešvar, kterému podléhají dokonce více dospělí než děti. Při pádu z kola přilba na hlavě zabrání vážnému poranění mozku. Za vše hovoří případ z tohoto týdne. Cyklista jel bez přilby a náhle spadl, aniž by ho někdo srazil. Jeho zranění bylo tak vážné, že k němu musel být přivolán záchranářský vrtulník.
Dost často se zde objevují zranění po pádech z kolečkových bruslí nebo i stromů. Také rozříznuté nohy z rybníků sešívají lékaři často. „Řešili jsme již dvě zlomené krční páteře a naražené krční páteře ze skoků do vody, různé zlomeniny, naražené prsty, lokty, podvrtnuté kotníky, větší odřeniny. Časté jsou i otřesy mozků,“ upřesňuje mluvčí.
Úrazy se nevyhýbají ani dětem, které pobývají na Českolipsku v letních táborech nebo na rekreaci s rodiči. Chirurgická ambulance NsP ošetřuje denně okolo tří až pěti táborníků.
Opatrnost je právě u dětí na místě. Česko má mezi zeměmi EU jednu z nejvyšších úmrtností dětí na úrazy. Zaujímá sedmé místo v žebříčku členských zemí s údajem 8,47 úmrtí na 100 000 dětí do 14 let.
Obvyklým jevem letního období jsou následky bujarých oslav a konzumace alkoholu. „Zdravotníci mají zkušenost, že se pacienti - opilci – projevují agresivně nebo mají sklony chovat se agresivně a neurvale k zdravotníkům vždy až v době, když jim končí dovolená. Na jejím počátku jsou prý ještě v jakési dovolenkové euforii,“ podotýká mluvčí.