O téměř dvojnásobek se rozšíří Chráněná krajinná oblast Kokořínsko na Českolipsku. Řada obcí s tím však nesouhlasí. Obávají se komplikací v rekreační činnosti a omezení hospodářského rozvoje.

K současným 270 kilometrům čtverečním chráněné oblasti se má připojit jihozápadní část Českolipska od Novozámeckého rybníka u obce Zahrádky až k Bělé pod Bezdězem. Správa CHKO a ministerstvo životního prostředí nyní s obcemi, které by zasahovalo chráněné pásmo, předjednávají přesnou podobu hranic.

„Hlavním důvodem rozšíření je přírodovědná hodnota území,“ vysvětluje Ladislav Pořízek, vedoucí správy CHKO Kokořínsko. Ve zmíněné lokalitě žije přes sto šedesát zvláště chráněných druhů živočichů, stovka zvláště chráněných rostlin a čtyřicet devět druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

„Důležité rovněž je, že se nám podaří sjednotit ochranu několika chráněných lokalit,“ doplňuje Ladislav Pořízek s tím, že veřejnost nebude muset řešit na koho se obracet při vyřizování správní agendy. „Záležitosti ochrany přírody budou pouze v kompetenci CHKO a obcí,“ upřesňuje Ladislav Pořízek.

Plán rozšíření CHKO Kokořínsko

Nová plocha CHKO Kokořínsko bude zhruba 420 kilometrů čtverečních.
Připojena bude jihozápadní část Českolipska od Novozámeckého rybníka u Zahrádek, přes katastr Ralska a Doks až k Bělé pod Bezdězem.
Žije zde přes sto šedesát zvláště chráněných druhů živočichů, stovka zvláště chráněných rostlin a čtyřicet devět druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.
Do CHKO budou spadat všechny doposud uvedené chráněné území : například Natura 2000, ptačí oblasti nebo Národní přírodní památka Swamp se čtyřmi stovkami druhů řas a sinic, které jsou vzácné nejen v ČR, ale i v Evropě.

Záměr rozšíření chráněné oblasti se však nezamlouvám některým obcím. Například zastupitelé Zákup řekli ochranářům rezolutní ne. „Přineslo by nám to jen další komplikace,“ říká starostka Zákup Miloslava Hudaková.

Nesouhlas vyjádřili i Dokští. „Považujeme stávající rozsah několika chráněných území v našem katastru za dostatečný. Obáváme se, že může dojít k omezení rekreační činnosti a ke zbrždění hospodářského rozvoje,“ míní Zdeněk Krenický, starosta Doks.

Chtějí vyčistit Hradčanský rybník

V Ralsku, které bude polovinou svého katastru spadat do nově vymezené chráněné oblasti, se restrikcí příliš neobávají. „Požadujeme vyčlenění Hradčanského rybníka, aby mohl sloužit k rekreaci. Horší je, že nevíme, jak to bude se sběrem lesních plodin, které je u nás dost rozšířené. Neznáme ale všechny podmínky chráněné oblasti,“ podotýká Miloš Tita, starosta Ralska. „Průmyslové zóny a letiště, o než usiluje několik investorů, se plány ochranářů nijak nedotknou.“

Ladislav Pořízek o připomínkách některých obcí ví: „Stávající verze je pracovní a na základě požadavků obcí může dojít ke změnám. To se týká například Božíkova, kde problém považujeme za řešitelný pro obě strany.“ Ten zároveň upozorňuje, že se letos v lokalitě Máchovo jezero už vše řídilo režimem ochranného území a nijak to nezasáhlo podnikatelské subjekty a ani rekreanty.

Po zapracování připomínek se začne pracovat na „ostré“ hranici chráněného území. Předpokladem ministerstva životního prostředí je vyhlášení rozšířeného chráněného území do konce příštího roku.