Chlapce údajně vzdělávali doma, což je ale možné jen od první do páté třídy. Pak měl hoch údajně pobývat v zahraničí. Nyní ho čekají poslední zkoušky. Na vypsané termíny se ale do školy nedostavil.

Na případ se přišlo v roce 2008, když se prý rodina do České Lípy přistěhovala z Prahy a hocha poslala na přezkoušení do Základní školy Špičák. Měl tehdy dokončit sedmou třídu. „Mysleli jsme, že probíranou látku dožene, ale chlapce jsme ve škole už neviděli,“ řekl ředitel školy Libor Šmejda.

Rodiče poté nahlásili, že odjíždějí do ciziny a syna nebudou do školy posílat. Stejným způsobem proto uzavřel i osmý ročník. Místo pobytu v cizině ale rodiče neoznámili a nedoložili ani doklady ze zahraničních škol. Chlapec měl údajně pobývat v Německu, při přezkoušení ale neznal ani základní německé fráze.

Chlapce čekají poslední zkoušky, ani na jeden z vypsaných termínů se ale nedostavil. Rodiče absenci ospravedlnili lékařem nepotvrzenou omluvenkou s odkazem na nemoc. „Rodiče komunikují jen písemně, zastupuje je prvotřídní pražský právník. Může za tím stát nějaká sekta,“ dodal ředitel českolipské školy.

Poté, co na případ upozornili učitelé, se o situaci začala zajímat policie a sociální odbor. Případ řešil i liberecký krajský soud, který ale rodiče obžaloby z ohrožení výchovy dítěte zprostil. „Krajský soud se podle mého názoru dostatečně nevěnoval tomu, co vyplývalo ze shromážděných dokladů o výchově dítěte,“ řekla okresní státní zástupkyně Jitka Bojanová.

Případ podle ní pokračuje v civilním řízení. Nyní je zpracováván znalecký posudek k řízení o možném nařízení ústavní výchovy dítěte.