Do obnovy božích muk u Chlumu se pustily děti ze základní školy v Jestřebí spolu s restaurátorem Vladimírem Žákem. V první fázi očistili a na své místo postavili a upevnili tři části kamenného soklu.
„Děti se vlastníma rukama podílejí na restaurátorských pracech při opravě božích muk. Také jeden z žáků navrhl podobu kovového kříže,“ řekla Deníku Monika Kuchynková, učitelka základní školy v Jestřebí, která strávila včerejší dopoledne se svými žáky na místě opravy božích muk.
Starší chlapci se ujali těžších úkonů jako například odrytí hlíny z okolí spadlých kamenů podstavce, mladší děti se chopily železných kartáčů a očistily pískovec. Nakonec pomocí kladky vyzdvihl restaurátor kameny na své místo a spojil je ocelovým hrotem.
„Děti jsme přizvali k této akci, protože se v nich snažíme vytvářet vztah k památkám,“ vysvětlil smysl akce Vladimír Žák.
Na dvacet návrhů železných křížů, jenž doplní boží muka pocházející z roku 1820, navrhl Patrik Růžička, žák základní školy v Jestřebí.
„Zatím nevím, který vyberou. Sejdeme se s kovářem a budeme se bavit o tom, který kříž se na boží muka hodí, možná nakonec vznikne kombinace více návrhů,“ prozradil Patrik Růžička.

Další zprávy z regionu najdete zde