Radnice si od jejího zavedení slibuje, že díky povinnému čipování ušetří na nákladech za péči o zatoulaná zvířata, zvýší se zodpovědnost chovatelů, a tím i ochrana samotných psů.

Na celém území České Lípy, tedy i v okrajových částech města jako je například Písečná, Dobranov a další, je v evidenci na tři a půl tisíce psů. Městští strážníci odchytí každoročně zhruba na tři stovky psů, které posléze převezou do útulku v Dobranově.

„Na poplatcích jsme loni vybrali zhruba 1,3 milionů korun. Na druhou stranu za péči o odchycená zvířata ročně platíme kolem 600 tisíc korun, jsou tu ale i další náklady, mimo jiné pytlíky na psí exkrementy, vysavače a další. Díky čipu budeme mít lépe dokladovaný pohyb psů, jejich pobyt v útulku a tím lepší kontrolu,“ upřesníl místostarosta Tomáš Vlček (SLK), jenž vyhlášku předkládal. Podle něj už řada majitelů nechala své psy očipovat.

Úlevy nebudou

Jak Deník před časem informoval, představitelé radnice původně avizovali úlevy pro majitele zvířat. Buď formou proplacení čipu nebo třeba snížením či odpuštěním poplatku ze psa. K tomu ale nedošlo. Majitelé si čip zaplatí sami. Jeho cena se pohybuje od tří do sedmi stovek a implantanci smí provádět pouze veterinář s oprávněním.

To, že jsou všichni psi očipovaní v souladu s vyhláškou, by měli začít městští strážníci v ulicích kontrolovat od dubna příštího roku.

Nejenže čipování šetří peníze v obecních kasách, ale pozitiva jsou i na straně majitelů. V případě, že se jim pes zaběhne nebo ztratí, mají velkou naději, že se jim zvíře vrátí domů ve velmi krátké době. Strážníci budou vybavení speciální čtečkou, kterou identifikují odchyceného psa a předají jej zpět majiteli.

„Očekáváme, že se rovněž sníží počet nalezených psů, jichž se chtějí nezodpovědní chovatelé neadekvátním způsobem zbavit. Povinné čipování tak přinese především ochranu psů,“ zdůraznila starostka Hana Moudrá (ODS).

Označení psa pomůže rovněž v případech, kdy pes někoho napadne a pokouše. V krátké době bude možné si opatřit informace o zdravotním stavu zvířete a napadeného člověka odpovídajícím způsobem léčit. Zjednodušší se rovněž řešení případů, kdy pes způsobí škody na majetku, protože se majitel zvířete snadněji dohledá.