Ti jsou odhodlaní bojovat za to, aby jim firma, jež přesouvá výrobu do levnějšího Rumunska, dala za roky práce alespoň vyšší odstupné, než jaké stanovuje zákon. Svůj postoj dali jasně najevo při pondělním protestním shromáždění, kterým podpořili odboráře při vyjednávání s firmou.

Dvě hodiny po poledni se před branami firmy scházejí stovky zaměstnanců z noční a denní směny. Berou do rukou prapory, klaksony, píšťalky a řehtačky. Pohledy z oken je alespoň podporují ti, kteří museli zůstat v práci.

Směšná nabídka

„Jsme tady, abychom vybojovali vyšší odstupné. Ředitel nám už řekl, že budou propouštět a nejzazší termín, kdy podnik zavřou, je květen. Jistě, že by bylo nejlepší práci zachovat, protože tady ve městě žádná jiná prakticky není. Vždyť tu jsou zaměstnané celé rodiny a jak to pak budou dělat, to nevím,“ zlobil se zaměstnanec Delphi Packard Tomáš Bušta.

„Delphi převzalo provoz od Škodovky, jsou tu lidi, kteří tu pracovali i jedenatřicet let a teď by měli dostat jen čtyř a půl násobek průměrného platu na odchodnou. To je směšné,“ komentovala Ladislava Hemrlová.

To už ale na přistavený valník, na němž je transparent „Zastavte likvidaci českého průmyslu!“, vystupuje představitel odborové organizace zaměstnanců Delphi Packard Ladislav Bělohlav v doprovodu místopředsedy základní organizace OS KOVO Jaroslava Součka. Dvojici doplňuje předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

Padala ostrá slova

Dav bouří a zejména věty řečníků, které si braly na mušku management Delphi Packard za způsob jednání vůči zaměstnancům, odměňují lidé hlasitými výkřiky, skandováním a troubením. Během půlhodinového protestu padala na adresu společnosti velmi ostrá slova o podvodnících, zlodějích a lumpech.

„Požadujeme deset až čtyřiadvacet průměrných platů pro propuštěné zaměstnance. Zaměstnavatel nám nabízí 1,5 až 4,5 násobek průměrného platu, ale na to nepřistoupíme. Chceme důstojné odstupné,“ zahájil Ladislav Bělohlav a dodal, že je management společnosti teprve dopoledne před protestním shromážděním informoval o tom, že do května příštího roku plánují ukončit v České Lípě výrobu.

„Výrobci dílů pro automobilový průmysl stěhují provozy do tzv. levnějších zemí. To je tržní hospodářství, kdy se sedmnáctiletá kvalitní práce českých zaměstnanců nepovažuje za důvod, kvůli němuž stojí za to v Čechách udržet výrobu. Důležitý je jen vyšší zisk a k jeho maximalizaci byli lidé v regionu jen využíváni,“ promlouval ke shromážděným zaměstnancům Jaroslav Souček.

Ten avizoval, že je po protestním mítinku čeká další jednání s firmou o výši odstupného. „Svůj návrh nám chtějí sdělit, až se rozejdete. Ne proto, že by jej zvedli, ale bojí se, aby vás ještě víc nerozvášnil,“ pokračoval Jaroslav Souček a ptal se přítomných, zda jsou připravení podpořit i krajní kroky, tedy stávku, která by jim mohla zajistit vyšší odstupné. „Přijdeme. Přijdeme. Přijdeme,“ zněla jednoznačná odpověď.

Jsou to zloději

„Bojíte se o to základní – o práci, která vám přináší peníze. Máte splátky, děti na studiích a teď vám berou všechno! Jsou to lumpové a zloději! Napakovali si tady kapsy, že tam mají takhle velké boule,“ nebral si servítky vůči vedení Delphi Packard Jaroslav Povšík a pokračoval: „Předseda představenstva Škoda Auto Reinhard Jung při dnešním jednání dozorčí rady řekl, že by od Delphi bylo slušné, kdyby se se svými zaměstnanci vyrovnala nad rámec zákona a dali vám alespoň dvanáct průměrných platů.“

Jaroslav Povšík přislíbil, že pokud zaměstnanci Delphi Packard půjdou do stávky, tak je odbory ze Škodovky plně podpoří. A to nejen svou přítomností, ale také materiálně a finančně. „Nejsme ovce a umíme se postavit těm, kteří si myslí, že si s námi mohou dělat, co chtějí. Běžte tvrdě za spravedlností,“ vyzval na závěr přítomné Jaroslav Povšík.