S příchodem chladnějšího počasí se pomalu začínají plnit čekárny lékařů pacienty s rýmou, kašlem a zvýšenou teplotou. Také na Českolipsku každý týden přibývá několik desítek lidí s akutní infekcí dýchacích cest nebo s chřipkou. Očkovaných lidí je u nás přitom stále málo.
„Za poslední týden evidujeme na území Českolipska více než 1120 případů onemocnění akutní respirační nemocí nebo chřipkou na sto tisíc obyvatel. Oproti předchozímu týdnu přibylo necelých pět procent nemocných,“ říká Zuzana Balašová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Ze všech čtyřech okresů kraje je na tom Českolipsko nejlépe, například na Semilsku překročil počet nemocných 1 500 na 100 tisíc obyvatel.
Podle hygieniků však současný stav naprostro odpovídá ročnímu období a situaci hodnotí jako příznivou.
Každá rýma, kašel a zvýšená teplota však chřipka být nemusí. „Chřipka je závažná infekce, pro kterou je charakteristický její náhlý začátek, schvácenost, horečka nad 38 °C, bolest hlavy, svalů a kloubů a doprovázá jí suchý dráždivý kašel,“ podotýká Jana Prattingerová, vedoucí protiepidemického oddělení liberecké KHS.
Podle jejích slov je důležité onemocnění nepřecházet, ale ulehnout a vyléčit a nepřenášet tak infekci na další. Nejlepším řešením je chřipce předcházet, především očkováním. Právě měsíce říjen a listopad jsou pro očkování nejvhodnější. Vakcína člověka chrání od šeti měsíců do jednoho roku. „V České republice je velmi nízká proočkovanost populace, a to přibližně sedm procent. Přitom evropský průměr hovoři o dvaadvaceti procentech,“ dodává Jana Prattingerová.

Další zprávy z regionu najdete zde