V druhé půlce ledna by Česko měla zasáhnout chřipková epidemie. Podle odhadů by zhruba deset procent obyvatel mělo onemocnět, a tak skoro milión obyvatel bude kýchat, smrkat a potit se s teplotou pod peřinou. V některých částech Evropy už epidemie propukla, a tak lékárny například ve Francii nebo Velké Británii mají o zákazníky postaráno. Lze tedy očekávat, že ani ČR, a tedy i Českolipsko, nebudou výjimkou.

Zatím jsme pod průměrem

„Nemocnost v Libereckém kraji byla v uplynulém týdnu pod celorepublikovým průměrem,“ poznamenala k současné situaci mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová a pokračuje: „Oproti předchozímu týdnu došlo k nárůstu nemocnosti o více jak šest a půl procenta.“
Celková nemocnost se tak dostala na 1082 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Pro srovnání uveďme, že v České republice je nemocnost 1218 lidí a je zhruba na předvánoční úrovni. „V okrese Česká Lípa je nemocnost pod celorepublikovým průměrem,“ doplňuje Balašová.

Chřipka je klasické virové onemocnění. Šíří se vzduchem a možností k infikaci má virus několik. Třeba smrkání, kýchání ale nevadí mu ani přímý kontakt. Při kýchnutí je virus dokonalý rekordman, který uletí až dva metry, což je okruh, ve kterém se lidé mohou nakazit.

HLASUJTE! Nechali nebo necháte se očkovat proti chřipce? Hlasujte v anketě vpravo nahoře.

Nepřímá cesta je také způsob, jak si chřipku přinést domů. Takové přátelské potřesení rukou, na které se drží virus, vás může stát minimálně pět dní v posteli se čtyřicetistupňovou horečkou, bolest hlavy, očí, svalů. Vyčerpanost a únava může trvat i několik týdnů.

Pomůže prevence a vitamíny

„Proti chřipkovým onemocněním doporučuji jako odborník prevenci, především dostatek přírodních vitamínů, posilování odolnosti organismu a udržování fyzické kondice,“ připomíná Renata Jonášová z lékárny Salvia na českolipském sídlišti Lada a z vlastní zkušenosti nedá dopustit na echinaceové kapky.

„Pokud už chřipkové onemocnění vypukne, nabízíme pacientům bylinné čaje, přípravky proti horečce, kašli a rýmě a doporučuji pokud možno zůstat doma a ležet, nešířit onemocnění dál,“ podotýká Renata Jonášová.

„Když už na někoho z rodiny chřipka dosáhne, pak nakoupím paraleny nebo různé hot drinky v lékárně,“ prozradila postup snad každého druhého obyvatele republiky Bohumila Bartošová z České Lípy.

Lidé nejčastěji kupují přípravky, které se jim v boji s chřipkou osvědčily už dříve. Oblíbené jsou horké nápoje, které účinkují na více příznaků chřipky. Stále více jsou v oblibě bylinné přípravky jako například čaje, sirupy či pastilky. A možná bychom měli nakoupit tyto přípravky do zásoby.

Jsme před epidemickou vlnou

„Podle sdělení Národní referenční laboratoře pro chřipku je evidován výrazný nárůst průkazů chřipky ve vyšetřovaných výtěrech,“ upozornila Zuzana Balašová s tím, že na podkladě virologických nálezů lze usuzovat, že jsme těsně před nástupem epidemické vlny.

Je tedy poslední možnost nechat se očkovat proti chřipce, neboť tvorba protilátek trvá přibližně čtrnáct dní. Renata Jonášová, vedoucí lékárny na Ladech by očkování doporučila především seniorům nebo chronicky nemocným pacientům, u nichž by chřipka mohla způsobit další zdravotní potíže. „Zdali a kdy zasáhne chřipková epidemie Liberecký kraj, potažmo Českolipsko nebudeme předjímat,“ dodala Balašová.