Od dřívějších plánů na stavbu divadla či odpočinkové zóny se českolipští zastupitelé nyní dostali k tomu, že radnice lokalitu nabídne investorovi. Tilia je oříšek,“ vystihl několik let se táhnoucí problém zastupitel a předseda výboru pro rozvoj města a památek Karel Tejnora (ODS). Právě „jeho“ výbor se budoucností Tilie zabýval.

Připomeňme, že památkově chráněný objekt Tilie už v minulosti přidělal městu vrásky na čele. Podle památkářů je to významná stavba, která má v historickém centru svoje místo. Jeho dřívější majitelka chtěla v 90. letech minulého století budovu zachovat a přestavět ji na hotel. Stavební práce ale objekt poškodily a Tilii následně vykoupilo město.

Kvůli bezpečnosti lidí sem radnice investovala několik milionů na její zakonzervování. Pak se zrodil nápad postavit na Jeřábkově náměstí nové divadlo. Jednou z podmínek bylo zakomponování Tilie do nové stavby. Město však začalo usilovat o její zbourání a dvakrát se neúspěšně pokoušelo přesvědčit ministerstvo kultury, aby objekt vyjmulo ze seznamu kulturních památek.

I když příprava nového divadla stála 33 milionů korun, město ji v roce 2009 kvůli nedostatku financí odpískalo a rozhodlo se pro variantu opravy stávajícího Jiráskova divadla. Dalším řešením, jak zkulturnit nevábné místo bylo vytvoření parčíku. „Vypíšeme architektonickou soutěž. Osobně s přikláním k tomu, aby zde vznikla odpočinková zóna. Stavět tu cokoliv, je složité kvůli základovým podmínkám,“ uvedl před dvěma lety tehdejší místostarosta Jan Stejskal.

Obludná díra v centru města straší dál. Co tedy s tím oříškem, jehož zkulturnění by si vyžádalo nejméně stomilionovou investici a peníze na ní v rozpočtu nejsou? „Finance neseženeme a prostory nepotřebujeme. Řešením je, že proluku na Jeřábkově náměstí nabídneme investorům za konkrétních podmínek. Uvidíme tak alespoň, jestli je o lokalitu zájem. Pokud ne, budeme dál diskutovat, co s tím,“ navrhl Tejnora.

S takovým řešením souhlasili i ostatní zastupitelé, a proto Karel Tejnora přislíbil, že do červnového jednání připraví s odborem rozvoje a investic záměr, aby jej mohli zastupitelé schválit. „Musíme najít pořádného partnera, který to dostaví a zároveň nám dá záruky, aby celý projekt neskončil fiaskem,“ podotkl Tejnora.

Současně s tím členové výboru pro rozvoj města a památek doporučili, aby českolipská radnice opět začala jednat s Národním památkovým ústavem o vyjmutí Tilie ze seznamu kulturních památek a zároveň iniciovala změnu regulačního plánu centrální zóny.