Novotou zářící kulturní dům v Novém Oldřichově má za sebou první „zatěžkávací" zkoušku. Na výsledek kompletní rekonstrukce za dvacet milionů, se v sobotu odpoledne na slavnostní otevření přišlo podívat několik stovek lidí. „Takhle tady bývávalo plno při zábavách," vzpomněl na dávné časy jeden z místních, který už místo v zaplněném sále nenašel.

„Byla to fuška, ale máme hotovo," výstižně shrnula téměř tříletou cestu obce za novým kulturním stánkem starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.

Svůj účel přestal oldřichovský kulturák plnit už před lety. Nevábný vzhled, notně zastaralé vybavení, špatná kanalizace, podlahy, sociální zařízení. Často se měnili nájemci restaurace a obec v roce 2003 dokonce uvažovala o prodeji. Lidé si to však nepřáli a volali po opravě. Po dílčích opravách, které ke zlepšení situace příliš nevedly, rozhodlo zastupitelstvo o kompletní rekonstrukci.

Společně se spřáteleným německým městem Reichenbach se Novému Oldřichovu podařilo získat dotaci z Evropské unie a začalo se blýskat na lepší časy. „Přišly i chvíle těžkostí a nesnází, ale společně jsme je překonali," podotkla starostka. Průtahy s výběrovým řízením na dodavatelskou firmu zpozdily práce o více než půl roku a obci chvíli hrozilo, že přijde o dotaci.

Nestalo se. A Oldřichov se tak může po letech pochlubit důstojným kulturním stánkem pro společenské akce. Zázemí v něm najdou také místní spolky a v objektu vznikly také ubytovací prostory, které mají pomoci cestovnímu ruchu.

„Nezbývá než smeknout klobouk a popřát, aby se tu všichni dobře bavili nejen s přáteli z Reichenbachu, ale i mezi sebou," vzkázal místním hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který se slavnostního otevření zúčastnil společně s hosty z Německa.

Slavnostního otevření se zúčastnil i senátor Jiří Vosecký nebo hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Uprostřed starostka obce Marcela Novotná.