Drobečka má jako údajného nalezence v péči, ale nedařilo se mu tak, jak by podle všeho mělo.

„Fenečka slintala, byla zahleněná a velmi apatická,“ popsala Holanová. Pětiměsíční stěně s nepřítomným pohledem závislého feťáka, namísto skákajícího veselého zvířete. Anonymní svědkyně zavolala do útulku s tím, že původní majitelka prý štěně odbarvovala.

Do Jablonce dorazila móda z Asie

V Číně majitelé své mazlíčky nechávají přebarvovat na úplně jiný druh zvířat. V kurzu jsou tygři či pandy. I u nás není barvení psů výjimkou. Podle majitelky psího salonu v Olomouci Gabriely Dokoupilové jde o výstavní psy nebo crazy módu: „Jsou na to speciální barvy.“ Aplikace je vždy věcí odborníka.

„Tomu, kdo odbarvil pětiměsíční mimino, bych přerazila ruce baseballovou pálkou. Obě!“ neudržela se Dokoupilová. To je věc pouze pro dospělé zvíře.
Podle odbornice z olomouckého psího salonu nemůže s barvením zvířat experimentovat kde kdo. „Jsou na to speciální kurzy,“ dodala Dokoupilová.

Fenka může na následky zemřít

Štěně nezačalo svůj život příliš šťastně. Jeho mnohonásobně citlivější a vyvinutější čich dostal zásah, který může mít fatální následky.

„Jsem přesvědčen, že šlo o odbarvovač. V horším případě savo,“ konstatoval při vyšetření ve veterinární ambulanci MVDr. Miroslav Peršín. Jen roztok sava či jiných přípravků s obsahem chloru většina psů nesnáší a má–li možnost, tak od uklízející paničky prchá na druhou stranu bytu.

K apatickému chování fenky, kterou pojmenovali Maruška, se přidaly i potíže s dechem. Ve středu provedli ještě kontrolní rentgen. „Chrčela. Nikdo neví co a jak dlouho vdechovala,“ poznamenala Holanová.

Naštěstí podle Holanové má chuť k jídlu, dobře vstřebává potravu a vyměšuje. „Ale mohlo dojít k poškození mozku,“ míní. Chová se totiž jako přestárlý pes.

Kam se poděla údajná nálezkyně

Fenku přinesla do útulku pro opuštěná zvířata žena s tím, že ji našla. Štěně má ale zdravotní potíže a nechat si je nemůže, protože odjíždí na dovolenou. „Pak už mi telefon nevzala a slehla se po ní zem,“ potvrdila provozovatelka lučanského útulku Dášenka Dagmar Kubištová.

Fenka s odbarvenou srstí na temeni hlavy, zádech a u předních nohou ale s pomocí veterinářů bojuje o život. „Osobně bych to hodnotil jako trestný čin týrání zvířete,“ konstatoval MVDr. Jaromír Baudyš. Ale najít skutečného strůjce bude zřejmě nemožné.

Neškodná zábava nebo týrání?

Pro některé jde o nepochopitelný jev, jiní mají potřebu svého miláčka polidšťovat či držet krok s paní módou.

Přidejte svůj názor
v diskusi, hlasujte.

Poznámku Lenky Střihavkové čtěte ZDE