Celodenní rodinná pěší túra po krásách Českolipska dá nohám a někdy i zádům, pořádně zabrat. Aniž si to uvědomíme, tak si za tyto bolesti mnohdy můžeme sami. Při archeologickém výzkumu se prokázalo, že před mnoha tisíci lety, kdy tady běhala tlupa pralidí ve vzpřímené podobě, nikdo z nich netrpěl žádnou závažnou deformací nohou.

„Vysvětlení je celkem nasnadě. Nedožívali se vysokého věku, to ale nebylo zcela podstatné, když dnes víme, že i školáci trpí plochou nohou,“ nabízí vysvětlení novoborský ortoped Karel Daďa.

Boty téměř jako z pohádky

„Podstatné bylo a je i nyní, že chůze naboso po nerovném terénu stimuluje reflexně přes nervová zakončení chodidla, práci svalů a tím i správné postavení nohy a klenby.“ Pravda, dnes už bosky nechodíme. Jaké tedy pořídit boty nejen pro pěší turistiku, kdy jste na nohou několik hodin? Podle doktora Daďy ani v tomto ohledu není vše černobílé.

„Je to hodně individuální, někdo volí boty, ve kterých jiný neujde ani kilometr. Tady se dostáváme ke správnému vyvinutí postavení nohou,“ upřesnil ortoped Karel Daďa s tím, že obecně platí, čím kvalitnější obuv, o kterou se pečuje, tím lépe pro nohy.

Podle něj by podrážka měla být pevnější, ale přihlédnout by se mělo i k terénu. Co je ale podstatnější, je velikost obuvi a hlavně kvalitní ponožka. „Preferuji, jednoznačně nové materiály s odlehčením namáhaných míst jako kotníky a příčná klenba. Dobře odvádí vlhkost a drží poměrně konstantní teplotu.“ Bota pak nesmí tlačit, ale nesmí ani byt volná. Karel Daďa doporučuje šněrovací obuv.

Pokud milujete chůzi a máte občas problém s bolestmi nohou, potažmo zad, pak se nabízí řešení. V Zákupech najdete prodejnu s neobvyklými stélkami, které pomohou od bolestí při chůzi. Stélky jsou od českého výrobce, mají celosvětový patent a nechybí jim patřičný atest.

Špatná bota, zánět šlach

„Zatímco běžně dostupné zdravotní stélky jsou pouze zdravotní, po mých osobních dvouletých zkušenostech a zkušenostech mých klientů jsou tyto stélky léčivé,“ prozradila Jana Mejsnarová z prodejny. Jak poznamenala, počátkem léta je vhodné se na výlet nebo túru vybavit vhodnou vycházkovou nebo trekovou obuví, bez sešlapaných podrážek s těmito stélkami. „Až bude počasí na sandále, bude lépe i našim nohám.“

„V těchto pantoflích a sandálech je totiž několikanásobně silnější stélka, takže tam je i větší prostor pro anatomické prolisy. Nejenom že nebudou bolet záda ani nohy, ale dokonce se časem bude zvedat klenba, podélná i příčná, bude se rovnat vbočení palce a natahovat takzvané kladívkové prsty,“ doplnila Jana Mejsnarová s tím, že klienti dokonce nepociťují bolest od ostruh na patách.

V této obuvi se světovým patentem se podle těch, kteří ji nosí, po určité době začínají doosovat kotníky, kolena, kyčle a samozřejmě i páteř. A to doslova v každém věku. Podle všeho to jsou boty nejen na běžné nošení, ale i na dlouhé pěší výlety.

Antropologický ústav Masarykovy univerzity v Brně dokonce spočítal, že člověk ušetří až třicet procent energie při chůzi v této obuvi, oproti běžné. Pokud zvolíte standardní boty, pak podle ortopeda platí, že pro nenáročný terén stačí nízká, pro náročný vyšší bota.

„V náročném terénu s nízkou botou si můžete při vetší hybnosti v hleznu a možném přetížení šlach způsobit jejich zánět,“ upozorňuje Daďa. Nevhodně zvolená obuv vás může potrápit i takovými „maličkostmi“ jako jsou puchýře nebo otlak.

„Dříve chodili všichni bosí. Dva roky byla noha stimulována a dále se pak normálně vyvíjela, ale v dnešní době chodíme všichni v obuvi a tato stimulace podle mě chybí. A to pak mohou být boty jakékoliv,“ dodal závěrem Karel Daďa.

Tomáš Mařas