Právě v těchto dnech probíhá v salonku Kulturního domu Crystal v České Lípě ojedinělá výstava výrobků dětí, které mají šikovné ruce. Výstava je součástí projektu, který v březnu vyhlásilo město Česká Lípa. Chce tím podpořit děti, aby vsadily na vlastní zručnost a šikovnost a nebály se živit rukama.

Na výstavě je k vidění přes 80 výrobků. Všechny exponáty v rámci projektu vytvořily pod vedením svých pedagogů děti v českolipských mateřských a základních školách.

Každý návštěvník se svým hlasem může podílet na rozhodnutí o udělení ceny sympatie, kterou město vyhlásí v jednotlivých věkových kategoriích (MŠ, ZŠ I. a II. stupeň). Vyhrají autoři, jejichž díla získají od veřejnosti největší počet hlasů. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční na oslavě Dne dětí 1. června v KD Crystal, kde budou také oceněna díla, která vyhodnotí odborná porota.

„Děkuji všem, kteří přiložili své ruce k dílu. Díky tomu vznikla výstava, která je přehlídkou, jak jsou naše děti zručné a šikovné. Je to důležitý signál především pro rodiče, kteří na své děti mohou být pyšní," zdůrazňuje českolipská starostka Romana Žatecká.

Právě zručné ruce mohou u dětí podle starostky do budoucna ovlivnit volbu povolání, což je také hlavní motiv celého projektu, který vloni iniciovala komise pro zaměstnanost a podnikání. „Poptávka po technických profesích a řemeslech je čím dál větší. A lidí, kteří taková povolání ovládají, je čím dál méně. Přemýšleli jsme proto, jak podpořit šikovné a zručné ruce už u školáků," připomíná starostka.

Celý projekt také vznikl díky vrácení dílen do základních škol. Dílny pomáhají vybavit firmy z Českolipska svým zbytkovým materiálem. Jedna z firem školám věnovala i kufříky s nářadím.

Výstava v KD Crystal je přístupná od středy až do 27. května, každý všední den v době od 14 do 18 hodin.