„Poté plánujeme generální rekonstrukci krovu, která potrvá zhruba pět let,“ říká kastelán Petr Weiss.

Osobní výtah pro stárnoucího císaře Ferdinanda Dobrotivého postavila firma pražského továrníka Františka Ringhoffera v roce 1870. Kabina má dvě sedačky proti sobě, a mohla tak přepravit celý císařský pár. V Česku je to technický unikát. Šachta, v níž výtah jezdí, je z roku 1718, starší výtah mají jen v pařížském Louvru.

Po několika měsících skončila oprava stezky k Modlivému dolu u Svojkova.
Stavba roku letos v oslabení. Uspěla cesta k Modlivému dolu ve Svojkově

Výtah bude k vidění po oba víkendové dny u příležitosti Dnů evropského dědictví. „Prohlídka návštěvníky zavede nejen k vlastní výtahové kabině s luxusním vybavením, ale také do běžně nepřístupného technického zázemí v podobě stanic výtahu ve všech třech podlažích a strojoven včetně té nejdůležitější na zámecké půdě,“ dodává kastelán zákupského zámku. Prohlídky začínají každou hodinu od 9:25 do 16:25 hodin.

Plánovanou opravou za zhruba 40 milionů korun projde v následujících letech celý krov a střecha hlavní budovy zámku. I po jejím dokončení ale bude půda se strojovnou i výtah samotný k vidění jen při mimořádných prohlídkách. „Kvůli ochraně cenných nástropních maleb, které se nacházejí přímo pod půdou, nemůžeme krov trvale zpřístupnit veřejnosti ani po rekonstrukci,“ vysvětluje Petr Weiss. Návštěvníci se ale dočkají většího komfortu v podobě nových prken a nasvícení zajímavých částí, jako jsou renesanční sgrafita či rumpál výtahu.

Ioana Stelea - Rumunsko.
Rytci vyrazili ze školních dílen za šenovskými památkami

MUZEA OTEVÍRAJÍ DVEŘE ZDARMA

V rámci Dnů evropského dědictví se o víkendu otevřou brány řady dalších památek na Českolipsku. Bezplatný vstup bude celý víkend do hlavní budovy i všech tří poboček Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Muzeum otevírájí i Nový Bor a Mimoň. V tom mimoňském bude v sobotu od 15.00 hodin beseda Jiřího Šťastného s promítáním Přírodní památky v Mimoni. Od 13.00 hodin bude také zdarma otevřen areál Božího hrobu, kterým provede průvodce.