Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat těm nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky. Tu zahájila společnost Severočeská vodárenská (SVS), která je investorem stavby za padesát sedm milionů korun. Výsledkem bude podstatně kvalitnější čistění odpadních vod a zlepšení vody v Ploučnici.

„Přípravné práce začaly již v červenci. Přerušila je ale srpnová povodeň, kdy se voda dostala až do areálu čističky. I přes zdržení by měla být stavba hotová do konce září 2011,“ ujistila mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová.

Při stavbě čistírny před pětadvaceti lety počítali projektanti s provozní kapacitou až 14 tisíc ekvivalentních obyvatel. Vznikly zde proto dvě linky, ale vzhledem k tomu, že jsou na čističku napojené necelé tři ze čtyř tisíc obyvatel, je v provozu pouze jedna.

Zastaralé zařízení

„Kapacita je dostatečná, ale zapotřebí je celková rekonstrukce všech objektů a modernizace zařízení,“ uvedl generální ředitel SVS Miroslav Harciník. Před jedenácti lety prošla pouze částečnou rekonstrukcí biologická linka. Ostatní objekty jsou opotřebované a technologická zařízení jsou na hranici životnosti.

„Jsme rádi, že i Stráž získá moderní technologie,“ konstatovala starostka Stráže p. Ralskem Věra Reslová. Rekonstrukce bude probíhat za provozu tak, aby stavební práce a technologické úpravy nezhoršily kvalitu vody v Ploučnici.

Akce je součástí projektu Čistá Ploučnice za zhruba 650 milionů korun. Ten by měl vyřešit kanalizaci a čistění odpadních vod i v dalších sedmi městech na Českolipsku tak, aby splňovala přísné evropské normy.

Před časem byla dokončená rekonstrukce čističek v Zákupech a Jablonném v Podještědí. Loni v září SVS zahájila modernizaci čistíren v Doksech a Novém Boru a letos pak v Kamenickém Šenově a České Lípě.

Rekonstrukce čističky odpadních vod ve Stráži p. R. je poslední velkou stavbou v Libereckém kraji. Podle Stanislava Harciníka se ale budou modernizovat ještě letos dvě menší čističky v Mimoni a Velkých Hamrech.