Udržet na koupalištích čistou vodu dá správcům dost práce. Suché počasí zvyšuje koncentrace škodlivých látek a tisíce lidí mířících do rekreačních areálů nádrže zcela jistě nepročistí. Přesto se dají najít místa, kde je voda stále čistá.

„Vodu neustále čerpáme skrz filtry a máme vlastní vrt na čerstvou. Každý den navíc chodíme se síťkami a vybíráme nečistoty,“ popisuje základní údržbu koupaliště v Mimoni jeho správce Petr Novotný. Ačkoli přiznává, že opticky voda nevypadá nejlépe, laboratorní odběry vyšly dobře, na zvýšenou koncentraci sinic a dalších škodlivých látek neukazují.

Podle krajské hygienické stanice mají na Českolipsku vodu vhodnou ke koupání také na koupalištích v Novém Boru a ve Sloupu v Čechách. „Odběry se na registrovaných koupacích vodních plochách provádějí jednou týdně,“ podotýká mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

V Hamru na Jezeře, Jablonném v Podještědí, Nedamově, Zákupech a v Horní Polici je kvalita uspokojivá, problémem je zjednodušeně snížená průhlednost. Na všech pěti měrných bodech okolo Máchova jezera už je situace méně příznivá. Od začátku sezony je zde měřený výskyt sinic. „Je to každoroční problém Máchova jezera,“ konstatuje Balašová.

„Mně to nevadí, já jsem tam vždycky jenom chvíli. Naopak děti vylezou, jenom když jdou do fronty na skluzavku,“ říká na hlavní pláži v Doksech Milena Šturmová z Litoměřic. „Kdyby děti trpěly na ekzémy, asi bych se rozmýšlela, ale minule jim po tom nic nebylo,“ vypráví.

Vodu v žádné z oficiálních koupacích nádrží na Českolipsku hygienici jako vyloženě nebezpečnou nehodnotí, ale může se stát, že některý z areálů může „spadnout“ do horší kategorie. „Vzhledem k panujícímu suchu nelze očekávat zlepšení situace,“ dodala mluvčí hygienické stanice.

Hygienici zhruba dvakrát za sezonu odebírají vzorky i z dalších vybraných, veřejností navštěvovaných nádrží. Konkrétně na Českolipsku z Poselského rybníka v Doksech, z Hradčanského rybníka v Ralsku, z nádrže Horka ve Stráži pod Ralskem a z nádrží Dubice I. a II. v České Lípě.

První dvě jmenované začátkem sezony obstály jako vyhovující ke koupání, v ostatních testy prokázaly vysoké hodnoty sinic a chlorofylu A. „Voda na těchto plochách je podle výsledků rozborů ke koupání nevhodná,“ uvádí zpráva hygienické stanice.

To ale velkému množství lidí přestává vadit. „Cítíme to velmi,“ odpovídá provozovatel areálu v českolipské Dubici Michal Ptáček na otázku, zda nástup veder v posledních dnech pocítili na návštěvnosti. „Dělám si každý měsíc vlastní rozbory a sinice jsou zvýšené,“ přiznává. I přes to areál v posledních dvou letech naplno ožil a dál vzkvétá. Největším lákadlem zde zůstává čtveřice vleků na wakeboard.