Úřad práce zaznamenává navýšení počtu žádostí o povolení zaměstnávat cizince. Ruku v ruce s tím jde i narůstající počet žádostí o pracovní povolení cizincům. Poslední dobou se mění složení zahraničních pracovníků podle národností.
„Zatímco na konci roku 2006 evidoval úřad práce 102 platných povolení, ke konci prosince 2007 to bylo již 333 povolení. Pro většinu cizinců, kteří začali pracovat v našem regionu, je to první zaměstnání v České republice a řada z nich má zájem v České republice i zůstat,“ předeslala tisková mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.
Dvě stovky Mongolů
Zatímco v předchozích letech byla většina zahraničních zaměstnanců ze Slovenska a z Ukrajiny, v roce 2007 výrazně vzrostl počet zaměstnaných cizinců z Mongolska. Ke konci roku 2007 jich pracovalo na Českolipsku již 200, což je desetinásobný nárůst proti předchozímu roku.
Mění se také věková struktura cizinců v regionu. „Téměř 90% z nich je ve věku od 20 do 44 let. Pouze deset procent cizinců má základní vzdělání,“ pokračuje mluvčí.
„Cizinci pracují v našem regionu na místech, která není možné obsadit tuzemci. Na Českolipsku jde zejména o šičky, dále jsou to švadleny a svářeči. Na tyto profese je vydáváno devadesát procent povolení k zaměstnání cizincům,“ vysvětluje Marcela Ottová.
Vyjednávají i Vietnamci
Zájem pracovníků z Asie je velký. Vietnamská delegace, která navštívila Liberecký kraj, nabídla také nové pracovní síly.
Hejtman provincie Ha Tinh předal hejtmanovi Petru Skokanovi seznam pracovních nabídek a možných investic, které by vietnamská strana uvítala.
„V první řadě usilujeme o to, aby naše provincie, která je v současnosti zaměřena spíše na zemědělství, začala budovat průmysl. Máme totiž k dispozici velké množství nerostných surovin. Na druhé straně máme díky dlouhému pobřeží a nezničené přírodě velký potenciál pro cestovní ruch,“ objasnil Ha Tinh. Za velkou výhodu svého regionu považuje také pracovní síly. „Ročně můžeme nabídnout až sedm tisíc kvalifikovaných pracovníků do zahraničí.“
Se zástupci vietnamské delegace se setkala i ředitelka českolipského úřadu práce Zdeňka Cibulková. „Na Českolipsku je poptávka zejména po šičkách,“ připomněla.
V našem okrese má aktuálně vydáno povolení k zaměstnání šest Vietnamců v oborech kuchař, číšník a servírka, ale tito občané Vietnamu zatím nenastoupili do zaměstnání, protože buď nepřicestovali do ČR nebo nedostali povolení k pobytu. Dále zde pracuje šest dalších Vietnamců jako montážní dělníci v Delphi Packard, vyslaných agenturou práce.