Zatímco hlavní město Praha se každoročně potýká s nájezdy pivachtivých Dánů, do Stráže pod Ralskem davy turistů příliš neproudí. Ale když už se tak občas stane, stojí to za to. Tento týden si do „uranového města“ udělali výlet vysokoškolští studenti z Nizozemska.

Krátce po vystoupení skupiny z autobusu na místním hlavním náměstí nenapadlo 23letou účastnici nic lepšího než začít šplhat po zdejším morovém sloupu. Přestože se jednalo o dívku spíše štíhlejší, kamenná ruka jednoho ze svatých její váhu nevydržela. „Studentka se oddělila od skupiny a začala skákat po Mariánském morovém sousoší. Když se pak zavěsila na sochu svatého Prokopa, ulomila jí pravé předloktí a s ním se zároveň zřítila na zem,“ popisuje čin mladé výtržnice policejní mluvčí Ivana Baláková. Na rozdíl od sochy neutrpěla dívka pádem žádné zranění.

Svědkem celé události byl policejní vyšetřovatel, který shodou okolností stál před nedalekým obvodním oddělením. Dohledat a dopadnout pachatelku proto nebylo příliš náročné. „Rovnou si pro výtržnici došel a doprovodil ji na policejní služebnu. Mladá žena o sobě policistům mimo jiné prozradila, že v Holandsku studuje vysokou uměleckou školu. To je hodně překvapilo vzhledem k jejímu chování,“ uvádí policejní mluvčí.

Policisté se studentky ptali, proč na sousoší vůbec lezla. Její vysvětlení bylo přinejmenším zvláštní. Studentka totiž do policejního protokolu doslova vypověděla, že si po dlouhé cestě autobusem potřebovala protáhnout tělo. „Ujišťovala je, že sousoší poškodit nechtěla a je připravena vzniklou škodu zaplatit,“ doplňuje Baláková.

Kolik si má nizozemská nezbednice připravit, zatím není jisté. Podle předběžného odhadu tamní radnice bude škoda vyšší než 10 tisíc korun. Na základě žádosti policie se k ní má ještě vyjádřit znalec z oboru. Z vandalského činu cizinku usvědčila také bezpečnostní kamera na náměstí, která celé její chování zaznamenala.

„Na základě nesporných důkazů jsme studentce ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za který ji soud může potrestat odnětím svobody až na jeden rok,“ uvádí nejtvrdší možný trest Baláková. Morový sloup na strážském náměstí stojí nejspíš od roku 1682. Měli ho tehdy podle některých pramenů vztyčit na počest tomu, že se městu o dva roky dříve vyhnula velká morová epidemie.

NOUZE O PAMÁTKY

V původní podobě byl sloup méně honosný. Město svou přítomností „chránila“ jen socha Panny Marie. Tuto původní sklupturu už je ale možné vidět jen v muzeu, současná socha Marie na vrcholu sloupu pochází z dílny sochaře Karla Steyera z roku 1721. Někdy v té době k ní přibyly na balustrádách sochy čtyř svatých Jana Nepomuckého, Floriána, Šebestiána a nyní poškozeného Prokopa.
Sloup byl v minulosti už několikrát opravován, záznamy o zatím poslední větší renovaci pocházejí z roku 1959.

Mnoho chráněných památek ve Stráži přes bohatou historii města nezbylo. Prudký rozmach uranového průmyslu v 60. až 80. letech minulého století město poznamenal. Kromě Mariánského sloupu se mezi zdejší památky řadí například zámek Vartenberg, kaple svatého Jana Nepomuckého nebo socha Sv. Valentina.