Výtěžek sbírky bude rozdělen na třetiny. „Třetina je určena pro dlouhodobé rozvojové projekty v zahraničí, třetina pro humanitární pomoc při mimořádných událostech a poslední třetina bude použita na provoz nově otevřeného Informačního centra ADRA pro rodiny ve finanční tísni v České Lípě,“ uvedl Petr Máška, vedoucí pobočky ADRA v České Lípě.

Sbírka bude probíhat ve více než stu míst v Čechách i na Moravě. Jsou mezi nimi jak velká města jako Praha, Ostrava, Brno či České Budějovice, tak i menší obce, kupříkladu Napajedla, Rovensko pod Troskami a další.

„V České Lípě budou pomáhat se sbírkou studenti Obchodní akademie a SOŠ, SOU, OU Lípa. Dvojice nebo trojice studentů budou mít na sobě tričko s logem ADRA a vedoucí student bude označen jmenovkou, na jejímž rubu je kontakt na organizátora sbírky,“ sdělil Petr Máška.

Každá skupina bude mít u sebe jednu kulatou úředně zapečetěnou kasičku se zeleným víčkem a s logem ADRA. Dárce, který podpoří uvedené projekty minimální částkou 30 Kč, obdrží symbolický dárek – letos to jsou magnetky se symbolem úsměvu.

Jak připomněli organizátoři, Velikonoční sbírka představuje pro ADRU významný zdroj prostředků, který je často nezbytný pro realizaci některých projektů. Pomoc drobných dárců je důležitá například pro rozvojový projekt rekonstrukce nemocnice v obci Itibo v jihovýchodní Keni.

Tato nemocnice zajišťuje péči pro 200 000 lidí. Z humanitárních projektů pomohly v poslední peníze dárců uskutečnit třeba okamžitou pomoc uprchlíkům, vyhnaným ze svých domovů během války mezi Gruzií a Ruskem.