Časté revize, dokola se opakující inventury, hledání nesrovnalostí ve výkonu práce podřízených. To je jen část stížností několika zaměstnanců na dusivou pracovní atmosféru ve firmě Delphi Packard v České Lípě.

„Je na nás vyvíjen neustálý nátlak. Máme pocit, že nadřízení jen čekají, až uděláme sebemenší chybu, aby měli důvod nás dotlačit k dobrovolnému odchodu,“ říká zaměstnanec českolipské společnosti Delphi Packard, který si z obavy ze ztráty zaměstnání nepřeje zveřejnit své jméno, ale redakce je zná.
„Pokud někoho nachytají, vedení mu nabídne, že buď dá sám výpověď dohodou nebo přestoupí na omezenou výrobu za 75 % průměrného platu,“ upřesňuje nespokojený pracovník.

Zaměstnancům se také nezamlouvá způsob komunikace ze strany vedení vůči svým podřízeným. Mimo jiné je zarazil způsob, jak společnost svým dlouholetým zaměstnancům oznámila jejich propuštění.

„Vedení si sezvalo, aniž by řeklo dopředu s jakým důvodem, některé zaměstnance z výroby i z kanceláří do jídelny, kde jim pouze předalo obálky s výpovědí,“ navazuje další pracovník Delphi Packard.

„Proč se máme pouze domýšlet, co se děje? Firma přece musela vědět, že bude propouštět. To nejsou rozhodnutí učiněná ze dne na den.“ Jako příklad uvádí situaci na oddělení technologie, kde měli údajně všichni zaměstnanci v prosinci loňského roku přislíbeno, že jim společnost prodlouží pracovní smlouvy na letošní rok. Přesto jich několik z nich, o pouhý měsíc později, dostalo výpovědi.

„Je to stresující situace. Chápeme, že je krize. Ale bojíme se o práci, vždyť tu pracují celé rodiny. Tak ať s námi vedení alespoň komunikuje,“ dodává s tím, že jako vodítko, které jim pomáhá orientovat se ve složité situaci, slouží přesuny části zaměstnanců na jiné pracovní úseky, protože jejich původní oddělení se mají údajně rušit.

Zda jsou stížnosti oprávněné, jsme se zeptali zástupce společnosti. K tomu, zda jsou výše zmiňované stížnosti oprávněné, se v rozhovoru pro Deník vyjádřila i Agnieszka Przymusińska, tisková mluvčí Delphi Packard Electric ČR, s. r. o. „Tyto informace nejsou správné.“

Že ve firmě není příjemná atmosféra, potvrzuje i internetová diskuse k rozhovoru s mluvčí společnosti. „Co se v Packardu děje, není fér. Lidí se zbavují, aniž by bylo zrušeno jejich pracovní místo, a kamarádi, známí a jiní snaživci mají práci dál, i když většinou ani nejsou tak výkonní. SOS tým vymýšlí nesmysly k horšímu, mistři a předáci jsou nervózní a dokáží jen buzerovat a vyhrožovat. Je to tam o nervy,“ napsala jedna z diskutujících pod jménem aja.

Šubrt: Dochází k šikaně zaměstnanců

V podniku působí i odborová organizace, která by měla hájit zájmy svých členů. „O žádných stížnostech zaměstnanců na jednání nadřízených nevím,“ sděluje Ladislav Bělohlav, vedoucí odborové organizace v Delphi Packard.

Zároveň připouští, že i on doporučuje zaměstnancům, aby raději ukončili pracovní poměr dohodou sami, a to už k 1. březnu letošního roku. „Je to kvůli výši vypláceného odstupného, které se počítá ještě podle posledního čtvrtletí loňského roku, kdy zaměstnanci ještě nepracovali na omezené výrobě,“ říká Ladislav Bělohlav.

Na konkrétní dotaz, jak to bylo se sekcí technologů, nám vysvětlil, že pokud společnost omezuje výrobu, musí propustit i několik technologů, aby byl chod firmy procentuálně vyvážený.

Nedalo nám a Deník požádal o názor na situaci pracovníků v Delphi Packard Milana Šubrta, hlavního odboráře z Asociace samostatných odborů České republiky. „Z popisu situace ve společnosti Delphi Packard mám dojem, že tam dochází k šikaně zaměstnanců, kterou by měl řešit závodní výbor odborové organizace v této firmě, popřípadě požádat svůj odborový svaz o právní pomoc. Vypadá to, že odborová organizace je spíše na straně zaměstnavatele, a to by si zaměstnanci, členové odborů, neměli nechat líbit,“ je Šubrt ve své odpovědi poměrně razantní.

„Pokud by taková situace nastala v odborové organizaci, kterou zastupuji, velmi tvrdě bych se zastal zaměstnanců proti tomuto nekorektnímu jednání vedení společnosti.“