Přibližně šest desítek mladých lidí se ve čtvrtek odpoledne vydalo do obchodního domu Kaufland v České Lípě. Totéž dělá i mnoho dalších lidí a není na tom nic neobvyklého. Neobvyklý byl ale jejich nákup. Každý z šedesáti studentů měl nákup totožný. Ve velkém nákupním vozíku měli všichni pouze jediný rohlík.

Ačkoli všichni nakupující studenti hovoří o tom, že se prostě jen náhodou všichni sešli a všichni najednou dostali chuť na rohlík, skutečnost je pochopitelně jiná. Jednalo se o recesistickou akci pod příznačným názvem Akce rohlík.

Nápad na uspořádání akce se zrodil v hlavě jednoho z českolipských studentů, který jej prezentoval na internetových sránkách s místem a časem srazu. Jeho výzvu pak více než šedesát studentů skutečně vyslyšelo a na neobvyklý nákup všichni společně vyrazili.

Někdo chápal akci jako povedený vtip a někomu se nával studentů s rohlíkem v košíku vůbec nelíbil a není se čemu divit. Fronta u pokladny byla dlouhá desítky metrů. Kdo obchod zná, tak mu bude bližší informace, že studenti s rohlíky stáli ve frontě dosahující až k chladícím regálům s masem.

To se pochopitelně vůbec nelíbilo vedení obchodu a už vůbec ne pracovníkům bezpečnostní agentury, kteří studentům dokonce vyhrožovali zavláním policie. „Říkali jim, že se dopouští trestného činu nedovoleného shromažďování, a že na ně proto zavolají policii. Studenti ale moc dobře věděli, že na ně nikdo nemůže. Prostě si jen přišli koupit rohlík a že jich bylo hodně, ještě neznamená, že porušují zákon,“ uvedl jeden z přítomných lidí, který se přímo Akce rohlík nezúčastnil, ale na místě v tu chvíli byl.

Že by se studenty nakupujícími rohlíky nezmohli nic ani přivolaní policisté, si pravděpodobně uvědomili i samotní pracovníci bezpečností služby. Policii totiž na místo vůbec nepřivolali, což potvrdil jak zástupce ředitele Městské policie Antonín Doležal, tak tiskový mluvčí Policie ČR Milan Bradáč. „Nebyli jsme tam. Nemám o tom žádné informace,“ uvedli oba shodně.

O žádném porušení zákona pak s odstupem času nehovoří ani tiskový mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl. Mluví pouze o návštěvě, na které není v podstatě nic neobvyklého. Akci rohlík pouze stroze okomentoval: „Ve čtvrtek navštívilo přibližně šedesát studentů naší prodejnu.

Návštěva trvala přibližně třicet minut. Po tuto dobu běžely všechny pokladny tak, aby všichni zákazníci mohli být rychle odbaveni. Bezpečnostní služba dohlížela na bezpečnost všech zákazníků a to v souladu se všemi systémovými postupy,“ uvedl Michael Šperl. Vše podle jeho slov proběhlo v klidu.

Že vše proběhlo v klidu, jsou rádi i samotní studenti. „Přišli jsme nakupovat. Když nám tu vyhrožovali policií, tak mi začala vrtat hlavou myšlenka, že bych se příště mohl vydat pro jedno jablko. Určitě by mi dlouho trvalo jej zvážit a možná bych to i spletl a musel bych ho pak jít od pokladny znovu převažovat. Není vyloučené, že by na totéž laciné jablko dostali chuť i další lidé a jak znám roztěkanou mládež, tak by to možná i oni spletli,“ uvedl jeden ze studentů, který ve čtvrtek podle svých slov dostal chuť na rohlík.