Problémy obyvatel žijících v domech, které patří firmě Byty Česká Lípa, přijede řešit ombudsman Otakar Motejl. „Se starostkou Hanou Moudrou budou diskutovat o problémech českolipských obyvatel ze sídliště Sever, kteří zde bydlí v nájemních bytech soukromého vlastníka a s jeho správou nejsou tak úplně spokojeni,“ uvedla Eva Markgrafová z městského úřadu.

Situaci na sídlišti Sever sledujeme již více než rok. Nejprve se radnice stavěla k problémům tamějších obyvatel velmi rezervovaně. Po tlaku veřejnosti začala spolupracovat s občanským sdružením Za klidný Sever. Dalším výsledkem je pozvání veřejného obhájce práv Otakara Motejla.

Na problémy upozorňuje i opozice. „Hrozí slamizace sídliště,“ upozorňoval například Jaromír Štrumfa. Jde o to, že se na Sever stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Společnost Spobyt totiž do domů neinvestuje, a tak do zcela vybydlených bytů nesežene slušné nájemníky.

Trápí je DPH

Ze zprávy Květuše Rusínkové, vedoucí odboru sociálních věcí, se například dovídáme, že: „Způsob obsazování bytů dle našeho názoru způsobil, že se v této lokalitě v určitých domech vytvořilo sociálně vyloučené ghetto. Přesto, že většina obyvatel je v sociální nouzi a úhrada jejich nákladů na živobytí a bydlení je zpravidla hrazena ze státních prostředků, využívají je především na splátky půjček s vysokými úroky a náklady spojené s bydlením.“

Jedním z problémů, které obyvatelé sídliště mají, je přeúčtování DPH za služby spojené s bydlením za rok 2007. Změna zákona přišla na konci roku 2007. Podle Karla Bubeníka jde o to, že si zákon majitel bytů vyložil v neprospěch nájemníků. „Je rozdíl mezi přeúčtováním a vyúčtováním. V případě přeúčtování by platila vyšší sazba z roku 2008. Zde se jedná o vyúčtování a společnost Byty Česká Lípa tak žádá od lidí peníze neoprávněně,“ vysvětlil.

Doporučil, aby se se žádostí o pomoc obrátili prostřednictvím města na finanční ředitelství. To se také stalo, jenže výsledkem byla pouze úřednická odpověď, že nejsou oprávněni sdělovat jakékoliv informace. „Úřad se schoval za zákon,“ komentoval Karel Bubeník.

DALŠÍ ČLÁNKY K PROBLÉMŮM NA SÍDLIŠTI SEVER NAJDETE V PRAVÉM SLOUPKU

Nájemníci i představitelé radnice se snažili jednat se zástupci společnosti Spobyt. Po návštěvě Otakara Motejla bude následovat další klíčová schůzka. „Dne 17. června 2009 proběhne v Praze jednání s předsedou a generálním ředitelem CPI a. s., vlastníkem společnosti Byty Česká Lípa. Jednání se zúčastní i starostka města Česká Lípa, Bc. Hana Moudrá a zástupci občanského sdružení Za klidný Sever,“ dovídáme se z webových stránek sdružení.