Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pomoc přijede ombudsman

Česká Lípa - Otakar Motejl přijede, aby poradil, jak postupovat vůči majitelům bytů na Severu, společnosti Spobyt.

15.6.2009 2
SDÍLEJ:

Ombudsman Otakar Motejl přijede, aby poradil, jak postupovat vůči majitelům bytů na Severu, společnosti Spobyt.Foto: Deník

Problémy obyvatel žijících v domech, které patří firmě Byty Česká Lípa, přijede řešit ombudsman Otakar Motejl. „Se starostkou Hanou Moudrou budou diskutovat o problémech českolipských obyvatel ze sídliště Sever, kteří zde bydlí v nájemních bytech soukromého vlastníka a s jeho správou nejsou tak úplně spokojeni,“ uvedla Eva Markgrafová z městského úřadu.

Situaci na sídlišti Sever sledujeme již více než rok. Nejprve se radnice stavěla k problémům tamějších obyvatel velmi rezervovaně. Po tlaku veřejnosti začala spolupracovat s občanským sdružením Za klidný Sever. Dalším výsledkem je pozvání veřejného obhájce práv Otakara Motejla.

Na problémy upozorňuje i opozice. „Hrozí slamizace sídliště,“ upozorňoval například Jaromír Štrumfa. Jde o to, že se na Sever stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Společnost Spobyt totiž do domů neinvestuje, a tak do zcela vybydlených bytů nesežene slušné nájemníky.

Trápí je DPH

Ze zprávy Květuše Rusínkové, vedoucí odboru sociálních věcí, se například dovídáme, že: „Způsob obsazování bytů dle našeho názoru způsobil, že se v této lokalitě v určitých domech vytvořilo sociálně vyloučené ghetto. Přesto, že většina obyvatel je v sociální nouzi a úhrada jejich nákladů na živobytí a bydlení je zpravidla hrazena ze státních prostředků, využívají je především na splátky půjček s vysokými úroky a náklady spojené s bydlením.“

Jedním z problémů, které obyvatelé sídliště mají, je přeúčtování DPH za služby spojené s bydlením za rok 2007. Změna zákona přišla na konci roku 2007. Podle Karla Bubeníka jde o to, že si zákon majitel bytů vyložil v neprospěch nájemníků. „Je rozdíl mezi přeúčtováním a vyúčtováním. V případě přeúčtování by platila vyšší sazba z roku 2008. Zde se jedná o vyúčtování a společnost Byty Česká Lípa tak žádá od lidí peníze neoprávněně,“ vysvětlil.

Doporučil, aby se se žádostí o pomoc obrátili prostřednictvím města na finanční ředitelství. To se také stalo, jenže výsledkem byla pouze úřednická odpověď, že nejsou oprávněni sdělovat jakékoliv informace. „Úřad se schoval za zákon,“ komentoval Karel Bubeník.

DALŠÍ ČLÁNKY K PROBLÉMŮM NA SÍDLIŠTI SEVER NAJDETE V PRAVÉM SLOUPKU

Nájemníci i představitelé radnice se snažili jednat se zástupci společnosti Spobyt. Po návštěvě Otakara Motejla bude následovat další klíčová schůzka. „Dne 17. června 2009 proběhne v Praze jednání s předsedou a generálním ředitelem CPI a. s., vlastníkem společnosti Byty Česká Lípa. Jednání se zúčastní i starostka města Česká Lípa, Bc. Hana Moudrá a zástupci občanského sdružení Za klidný Sever,“ dovídáme se z webových stránek sdružení.

Autor: Eva Vlastníková

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení