VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pracovali dobře, přesto museli z firmy odejít

Česká Lípa - Podle jakého klíče vybírali manažeři pracovníky, kteří zůstávají, je záhadou.

9.3.2009 13
SDÍLEJ:

Na konci letošního roku by mělo ve firmě zůstat kolem 1000 pracovníků.Foto: Deník/Petr Jeník

O práci přišlo v důsledku hromadného propuštění 507 zaměstnanců Delphi Packard v České Lípě. Společnost o svém postupu informovala českolipský úřad práce v polovině ledna a zároveň dodala i seznam jmen propuštěných pracovníků. Ale lidé, jichž se tato skutečnost osobně dotýká, se o ukončení pracovního poměru dozvěděli až v posledním možném termínu, tedy na konci února.

„Delphi Packard oznámilo hromadné propuštění podle platné legislativy a poslalo i jmenný seznam zaměstnaců, kteří mají být propuštěni,“ říká Marcela Ottová, tisková mluvčí Úřadu práce v České Lípě a dodává, že během zákonné lhůty došlo v uvedeném seznamu k několika změnám.

Podle zjištění Deníku část zaměstnaců věděla dopředu o svém rozvázání pracovního poměru od svých mistrů. Někteří se však pravdu o svém nedobrovolném odchodu dozvěděli až v poslední možnou chvíli. „Zaměstnanci, kterých se redukce dotkla, obdrželi výpověď během posledního týdne v únoru,“ říká Agnieszka Przymusinska, tisková mluvčí Delphi Packard.

Společnost rozdávala výpovědi během posledního únorového týdne, kdy si písemnou formou pozvala zaměstnance na odstávce do firemní jídelny. „Dva měsíce jsem byla doma na odstávce. Přišel mi dopis, abych ve středu přišla do práce, že mi bude sdělen postup firmy na další období,“ říká pracovnice Delphi Packard, která si nepřeje zveřejnit své jméno, ale redakce jej zná.

„Bylo nás tam téměř padesát a všichni jsme dostali výpověď. Něco jsme tušili podle toho, co se říkalo mezi lidmi, ale pravdu jsme se dozvěděli až jako poslední,“ svěřuje se. Přítomní zaměstnanci si mohli vybrat, zda dají přednost okamžitému ukončení pracovního poměru dohodou ke konci února, nebo přistoupí na dvouměsíční výpovědní lhůtu.

V obou variantách pracovníci obdrží odstupné, jehož výše se počítá podle počtu odpracovaných let. „Většina z nás doufala do posledního okamžiku, že nepřijde o práci,“ dodává dnes již bývalá pracovnice Delphi Packard.

Na podzim 2008 vedení Delphi Packard ujišťovalo své zaměstnance, že se případné odstávky ve výrobě či propouštění budou týkat v prvé řadě agenturních pracovníků a lidí s pracovní smlouvou na dobu určitou. Přesto se hromadné propouštění dotklo v nemalé míře dlouholetých pracovníků firmy. „V Delphi jsem pracovala 17 let a i přes původní sliby jsem dostala výpověď,“ říká zaměstnankyně.

To potvrzují i mnohé příspěvky v internetové diskusi k pracovní atmosféře v Delphi Packard. „Dělala jsem pár let na testu bez jakékoliv chybičky nebo reklamace. Zaučila jsem i pár jiných lidí, co teď zůstali na testech a vysloužila jsem si výpověď,“ napsala jedna z diskutujících pod jménem Ivana.

Podle jakého klíče firma postupovala při výběru zaměstnanců, jimž byl ukončen pracovní poměr? „Jako v mnoha jiných Delphi závodech jsou klíčovými kritérii pro zajištění pracovních pozic výkonnost a disciplína,“ vysvětluje mluvčí Przymusinska a dodává, že při současném restrukturalizačním procesu museli vzít v úvahu i jiná měřítka, která přizpůsobí zdroje společnosti poklesům objemu výroby od koncového zákazníka.

Autor: Radmila Pokorná

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení