Spíše než bezpečnou jízdu po silnicích první a druhé třídy, připomíná konání mnoha řidičů na českolipských silnicích snahu o napodobení těžkých terénních automobilů na vojenském tankodromu.

Není se čemu divit. Zima se na asfaltovém povrchu vozovek podepsala a hluboké díry lidi nutí k nebezpečným manévrům, při nichž se snaží velké a hluboké díry objet. Když pak řidiči slalomový styl jízdy odmítají podstoupit, riskují zničení svých automobilů.

V mnoha případech ale nepomůže ani kličkování. Například na výjezdu z Nového Boru směrem na Českou Lípu čeká na řidiče přímo za značkou označující konec obce dvoumetrová díra hluboká více než deset centimetrů. Když se řidič této díře vyhne, zanedlouho skončí v další, stejně velké a hluboké.

Ještě horší situace pak čeká na řidiče na mnoha sídlištích. Na jeden podobný úsek nás upozornil čtenář, kterému už se vůbec nelíbí průjezd Šluknovskou ulicí na sídlišti Lada v České Lípě. „Silničáři vědí, že je to tu děravé. Místo aby to ale opravili, tak sem dali značku, která upozorňuje na nerovnost vozovky,“ napsal anonymně nespokojený čtenář.

Výlet na Lada pak jeho slova pouze potvrdil. Značka na nebezpečí skutečně upozorňuje a silnice především před hotelem Kahan opravdu připomíná dobře připravený tankodrom určený na testování zručnosti řidičů a odolnosti projíždějících vozidel.

Vyhnout se všem dírám je takřka nemožné a udělat to může pouze řidič, který je ochotný riskovat střed s automobilem vyjíždějícím z parkoviště či autem projíždějícím v opačném směru.

Zdejšímu tankodromu vévodí díra, do které by se pohodlně schoval koláč o průměru jeden metr i s deseticentimetrovou vrstvou marmelády. V jejím bezprostředním okolí pak na řidiče číhá mnoho dalších menších děr, které taktéž řádně prověří stav podvozků jejich aut.

Tato vozovka je stejně jako všechny ostatní silnice na sídlištích v majetku města Česká Lípa, a to by se o ně proto mělo starat. Jak slíbil místostarosta města Jan Stejskal, opravené by měly být nejpozději do konce března. „V letošním roce byla opravdu tuhá zima, proto je poškození komunikací oproti loňsku o něco větší,“ uvedl místostarosta. Město je však podle něj na opravy připravené.

Pracující silničáře by tedy podle něj měli řidiči na silnicích začít vídat už v nejbližších dnech. „Veškeré práce na opravách silnic jsou vždy samozřejmě odvislé od klimatických podmínek,“ upozorňuje ale Jan Stejskal s tím, že pokud klimatické podmínky dovolí, budou práce na opravách probíhat souběžně prakticky po celém městě, přičemž soustředit se budou v první řadě na komunikace, které jsou nejvíce zatížené provozem.

Na plošné opravy silnic a chodníků má podle mluvčí úřadu Kateřiny Amrichové město připravených pro letošní rok třináct a půl milionu korun.