Bezpečnost lidí při slavnostním otevření českolipského sportareálu chránili přímo na místě strážníci městské policie, a svou práci dělali dobře.
Ukazovali lidem, kudy vede trasa prohlídky sportareálu nebo hlídali vstupní dveře a nepouštěli do zakázaných míst návštěvníky bez patřičného povolení. Velmi dobře tedy nahrazovali práci průvodců a pořadatelů, a jejich práci se nedá nic vytknout.
Zabezpečení akce tímto způsobem ale město přišlo mnohem dráž, než kdyby si na tuto práci najala soukromou bezpečnostní agenturu.
Za víkendovou práci jednoho strážníka totiž město podle starostky zaplatí dvě stě korun za jednu hodinu, a to bez odvodů. Vzhledem k tomu, že strážníků bylo během desetihodinové akce na místě hned patnáct, vynaloží město na jejich mzdy více než třicet tisíc korun a k tomu dalších minimálně patnáct tisíc na odvody státu. S využitím některé z bezpečnostních agentur, které si za podobnou práci účtují maximálně 150 korun za hodinu na jednoho pracovníka, by město ušetřilo zhruba polovinu prostředků, tedy více než dvacet tisíc korun.
Není to tolik, a vzhledem k nákladům na výstavbu sportareálu, které se včetně úroků z úvěru vyšplhají téměř na 300 milionů, je to skutečně zanedbatelná částka.
Otázkou však zůstává, kdo dohlížel na pořádek ve městě v době, kdy takové množství strážníků sekundovalo práci bezpečnostní agentury. „Jedním z hlavních úkolů obecní policie je zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku. Tak tomu bylo i při otevírání sportareálu, kam přišly během odpoledne více než dva tisíce Českolipanů. Ostatní úkoly Městské policie byly zajištěny v plném rozsahu. V žádném případě nešlo o suplování pořadatelské služby, která si plnila zcela odlišné úkoly,“ odpověděl na pokyn radnice ředitel městské policie Lubomír Mery na otázky, směřované starostce města. Starostka nedala Deníku ani možnost otázku položit během pondělní tiskové konference, protože ji ukončila netradičně tím, že nedala novinářům prostor na dotazy, které by směřovaly mimo radnicí připravená témata.
Odpověď na otázku, zda tolik strážníků na jednom místě neohrozilo bezpečnost a pořádek v jiných částech města, jsme proto našli ve starostkou podaném trestním oznámení, Vyjádřila v něm obavy, že pět strážníků povolaných na místo plánovaného protestního pochodu bezpečnost lidí skutečně ohrožuje. „Bylo nutno adekvátním způsobem reagovat a bylo zapotřebí uvést do patřičné pohotovosti a připravenosti nejen Městskou policii, ale i policii ČR. Tím zcela nepochybně došlo k odvrácení těchto složek od plnění svých základních povinností, kterými je ochrana veřejného pořádku a bezpečnosti ve městě,“ uvedla doslova starostka Hana Moudrá.
Městských strážníků tedy přijelo na místo plánovaného pochodu pět, a to pouze na tři hodiny. I přesto není podle starostky pochyb o tom, že bezpečnost Českolipanů byla v tu dobu ohrožena. Na druhou stranu odborník, tedy ředitel městské policie, tvrdí, že ani patnáct strážníků sloužících ve sportareálu ohrožením bezpečnosti v jiných částech města není.