Dění na českolipském sídlišti Sever, jehož podstatnou část vlastní soukromá společnost, je už dlouhou dobu trnem v oku jak místním starousedlíkům, tak radnici.
Chátrající domy, mnoho nepřizpůsobivých občanů, zvyšující se kriminalita a nepořádek. To jsou jasné důvody k nespokojenosti lidí, a tudíž by měly být i důvodem k nespokojenosti radnice, která by se o nápravu měla postarat.
Podle vyjádření místostarosty města Jana Stejskala tomu tak také je. „Už jsme kontaktovali majitele domů s žádostí o schůzku, při které bychom mu nabídli odkoupení domů. Bohužel na schůzku s námi nepřistoupili. Jsme ochotní a schopní odkoupit od současného majitele všechny domy a ty pak byt po bytu rozprodat jednotlivým nájemníkům. Obyvatelům sídliště i mně samotnému toto řešení připadá jako nejvhodnější, a proto v úsilí budeme pokračovat,“ uvedl pro Deník místostarosta začátkem května letošního roku. Naskýtá se proto jasný dotaz na vedení společnosti, která domy vlastní. Proč jste odmítli schůzku s představiteli města?
„O oficiálním zájmu města domy koupit zprávy nemáme. Žádná schůzka ani nebyla navržena. Navíc, společnost Byty Česká Lípa o prodeji domů neuvažuje,“ vzkazuje vedení společnosti prostřednictvím tiskové mluvčí.
Jan Stejskal si však i nyní trvá na svém.
„Přibližně před půl rokem jsem dostal za úkol od zastupitelů začít řešit otázku bytového fondu na sídlišti Sever. Prvním logickým krokem proto bylo oslovení majitele domů, což jsem také udělal a mohu to doložit i černé na bílém,“ říká. „I nadále se budeme pokoušet o schůzku s majiteli, na které bychom se dohodli na dalším postupu.“
Na které straně je pravda, si tedy mohou všichni lidé zatím pouze domýšlet. Jisté je zatím jen jedno. Tak jako vyjádření místostarosty města o zájmu města o schůzku a odkoupení domů společnost Byty Česká Lípa vyvrací, tak neoficiální informace o zastavení převodů bytů jiným nájemníkům a zastavení přidělování prázdných bytů naopak vedení společnosti potvrzuje. „To se týká situace, kdy například nájemník provedl v bytě stavební úpravy. Pak měl možnost si za sebe najít nájemce, se kterým byla uzavřena nájemní smlouva. Tato praxe byla omezena. Některé volné byty se v současné době neobsazují, protože se mění kriteria pro výběr nájemníků,“ vysvětluje mluvčí společnosti Byty Česká Lípa. Jaká budou ta nová kritéria zatím nevědí ani majitelé domů.

Zeptejte se na to, co vás zajímá přímo vedení společnosti Byty Česká Lípa. Otázky můžete klást v diskusi pod článkem. Vaše dotazy předáme a vedení společnosti je zodpoví.