VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytváření chráněných dílen neřeší nezaměstnanost

Českolipsko - Zdravotně postiženým podle odborníků nejvíce pomůže pracovní rehabilitace.

21.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Ani poměrně vysoký počet míst v chráněných dílnách nestačí na to, aby Českolipsko nebylo okresem s jednou z nejvyšších nezaměstnaností osob se zdravotním postižením.
Úřad práce v současnosti eviduje více než 800 nezaměstnaných se zdravotním postižením. „Je to více než průměr v rámci České republiky a zároveň poměrně výrazně více než je míra nezaměstnanosti těchto osob v ostatních okresech Libereckého kraje,“ shrnula tisková mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová. Varující je i to, že počet těchto lidí stále roste.
Jak řekla Marcela Ottová, úřad práce musí rozšířit poradenské a další aktivity, které poskytuje uchazečům o zaměstnání. „Stovka nezaměstnaných z řad zdravotně postižených prochází individuálními pohovory. Podle výsledků je zařadíme do procesu pracovní rehabilitace,“ popisuje Marcela Ottová.


Najdou vhodnou práci


Pracovníci úřadu práce nabídnou zdravotně postiženým poradenství k volbě povolání, k rekvalifikaci nebo k přípravě na práci. „Součástí pracovní rehabilitace může být i příprava na práci přímo ve firmách, případně mohou pomoci osobní asistenti v zapracování, dopravě do zaměstnání a podobně,“ pokračuje mluvčí úřadu práce.


Krok správným směrem


Podle ředitele Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje Jaroslava Leška je posun k těmto nástrojům aktivní politiky zaměstnanosti krok správným směrem. „Zjistilo se, že chráněné dílny nejsou řešením zaměstnanosti těchto lidí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by se prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti měly vynakládat na poradenství, rekvalifikace, pracovní rehabilitace a na vytváření společensky účelných pracovních míst či na veřejně prospěšné práce,“ komentuje Jaroslav Leško. Dodává, že pracovní rehabilitace jako nástroj politiky zaměstnanosti v České Lípě donedávna vůbec nefungovaly.


Vyzývají firmy ke spolupráci


Vedení úřadu práce chce změnit nejen přístup svých poradců posílením této služby, ale chce získat i více firem ke spolupráci. „Je možné, aby se zaměstnavatelské subjekty, které projeví zájem a poskytnou prostor k přípravě na práci osob se zdravotním postižením, obracely přímo na vedoucí oddělení zprostředkování a poradenství. Potenciál zdravotně postižených je i přes zdravotní handicap velký,“ vyzvala ředitelka úřadu práce Zdeňka Cibulková.
Úřad práce plánuje pracovní rehabilitaci na druhou polovinu letošního roku. Do pilotního projektu se v počátku zapojí patnáct osob. Vysoký počet nezaměstnaných ZTP a délka jejich nezaměstnanosti jsou velmi závažnými důvody k takovému řešení.
Jak dodává Marcela Ottová, uvítali by i změnu přístupu posudkových lékařů.
„Zatím vymezují negativně, co postižení dělat nesmějí, ale naopak se nedozvíme, která činnost by by byla pro ně vhodná,“ zamýšlí se tisková mluvčí českolipského úřadu práce.

Autor: Eva Vlastníková

21.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení