Kdo si dosud nepořídil set top box nebo satelit, už s největší pravděpodobností nenaladí program ČT 2. Česká televize totiž vypla analogový signál z ústecké Bukové hory, na kterou je nasměrována většina českolipských antén. Program bude šířen už jen digitálně. Změna se však dotkne také komerčních televizí Nova, Prima a od ledna TV Barrandov.

Mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová sdělila, že na diváky čekají velké změny. V lepší kvalitě než jsou lidé zvyklí, budou moci sledovat všechny programy České televize, tedy ČT 1, ČT 2, ČT 24 i ČT 4 Sport. K nim se přidá také Nova, Prima a nová TV Barrandov, která spustí vysílání od 11. ledna. Diváci na severu Čech budou mít z vysílače Buková hora na konci roku k dispozici již dvanáct televizních a sedm rozhlasových programů.
„Když si lidé pořídí set top box, tak budou mít opravdu velkou programovou nabídku,“ uvedla Fianová. Zároveň dodala, že pokud budou mít diváci s příjímáním signálu problém, mohou si ho nechat proměřit odborníkem.

Lidé, kteří jsou závislí na analogovém vysílání a nemají dosud zakoupený set top box, však nemusí zmatkovat. Zatím totiž přijdou pouze o program ČT 2. Ostatní budou nadále vysílat i analogově. Podle Českých radiokomunikací analog vysílaný z Bukové hory definitivně skončí až za dva roky. Možností, jak během této doby vyřešit přechod z analogového vysílání na digitální, mají lidé hned několik. První z nich je pořízení nové televize, která má v sobě zabudovaný digitální tuner. Taková televize však není laciná záležitost a v případě, že lidé mají v domácnosti několik televizorů, se takový krok může velmi prodražit.

Další možností je pořízení set top boxu. Ten je o poznání lacinější. Nechá se koupit už od jednoho tisíce korun a pořídit se musí ke každé televizi zvlášť. Jeden set top box lze sice připojit k více televizím, ale na nich by šlo současně sledovat pouze ten stejný program. Kde mají lidé kabelovou televizi, tam se otázkou analogu či digitálního vysílání zabývat příliš nemusejí.

Přechod na digitální vysílání je totiž plně v režii provozovatele, který by měl své zákazníky o přechodu na digitální vysílání včas upozornit a vysvětlit jim, jak si mají svou televizi správně naladit. I v případě využívání kabelové televize je set top box zapotřebí. Jeho zapůjčení ze strany provozovatele je však ve většině případech zahrnuté v ceně.

Jinou variantou, jak se oprostit od stávajícího analogového vysílání, je pořízení satelitního přijímače. Ten tvoří anténa, lidově řečeno parabola, konvertor a k němu připojený přijímač, který je v podstatě totéž jako set top box. Jeden satelitní komplet se dá pořídit od pěti tisíc korun. Ceny satelitů jsou sice několikanásobně vyšší než je cena set top boxu, ale mají jednu velkou výhodu. Naladit na nich lze už nyní desítky českých programů a stovky programů zahraničních.

Také v případě satelitu je nutné vlastnit přijímač, tedy set top box, ke každé televizi zvlášť. Digitalizace dělá radost především obchodníkům. Nutnost zakoupit ke starým analogovým televizím set top box jim přinesla velký obchodní boom. Kromě nich získávají mnoho nových zákazníků i kabelové televize. Podle mluvčího společnosti UPC Františka Maliny má jen v České Lípě již plně digitální kabelovou televizi přibližně 40 procent ze všech sedmi tisíc domácností, které k ní mají možnost se připojit. Digitální kabelovou televizi tu UPC přitom provozuje pouhé dva měsíce.

Nejpoužívanější pojmy ve spojitosti s digitalizací TV vysílání

Pozemní digitální vysílání (DVB-T)
Pozemní digitální vysílání je nový systém přenosu televizního signálu, který postupně nahradí současné televizní (analogové) vysílání. Pozemní digitální vysílání nabídne dobrý příjem signálu i v členitých regionech a husté městské zástavbě, nové televizní stanice, kvalitnější obraz, mobilitu a interaktivní služby. Za pozemní digitální vysílání se neplatí žádné aktivační ani měsíční poplatky. Všechny programy jsou volné.
Satelitní digitální vysílání (DVB-S)
Signál satelitního vysílání není přijímán z pozemních vysílačů, ale z antén umístěných na družicích, které se nacházejí přibližně 36 tisíc km nad zemským povrchem. Družice se pohybují stejnou rychlostí jakou se otáčí naše Země a zachovávají si tak stejnou pozici. Satelitní vysílání družic určených pro příjem v České republice pokrývají celé území republiky. V některých lokalitách se může stát, že ve výhledu na družici překáží např. výšková budova, strom nebo terénní nerovnost. Mezi programy vysílanými z družic jsou programy volné (nekódované) a kódované. Kódované programy jsou většinou placené a pro jejich příjem je zapotřebí přijímač pro příjem kódovaných programů a příslušná dekódovací karta.
Kabelové digitální vysílání (DVB-C)
Digitální televizní vysílání v kabelových sítích (DVB-C) přináší další možnosti pro současné kabelové rozvody. Jeho zavádění je záležitostí jednotlivých operátorů. Pro příjem kabelové digitální televize je nutný set-top-box, označený DVB-C. Současná praxe je taková, že tento přístroj se většinou kupuje nebo pronajímá v rámci služeb dodávaných provozovatelem vaší kabelové televize a provozovatel nepodporuje používání jakýchkoliv jiných zařízení. Přes jeden set-top-box není možné sledovat dva a více různých televizních programů. Proto je vhodné pro každý analogový televizor pořídit samostatný set-top-box.