ODS podle slov premiéra proplouvá soutěskou smrti a zuří v ní tichá válka. V tuto chvíli se však pozornost všech překvapivě upírá sem do České Lípy. Je to právě českolipský poslanec Juraj Raninec, který se stal první vlaštovkou uvnitř poslaneckého klubu ODS a na aféry Morava, Tlustý a teď už i Langr zareagoval nekompromisně: opustil poslanecký klub ODS.

ODS: nevyloučíme

K tomuto kroku českolipského poslance se v pondělí v podvečer vyjádřila také oblastní rada ODS v České Lípě, která zasedla právě kvůli „neposlušnému“ rebelovi. Pro vyloučení ze strany nehlasoval nikdo.
„Oblastní rada ODS vyzvala Juraje Ranince k podpoře vlády a politiky ODS,“ sdělil její předsedea Petr Skokan.
„Po důkladném vyšetření kauzy Morava jsem připraven se vrátit do klubu ODS,“ prohlásil Juraj Raninec.
Juraj Raninec jako důvod svého odchodu z poslaneckého klubu ODS zmiňuje zejména tři body: neuspokojivé vysvětlení šéfa klubu Petra Tluchoře k jeho vlastní roli v aféře Morava, aféru Morava jako takovou (poslance ODS zachytila kamera TV Nova při tom, jak sbírá kompromitující materiály na své kolegy) a hlavně pak nalezení důkazů, které ho přesvědčily o tom, že sbírání špíny na stranické kolegy patřilo k praktikám kolegy Moravy již dávno před reportáží TV Nova.

Důkazy v šuplíku

Juraj Raninec našel v šuplíku spis Ježek. Tedy složku libereckého poslance Libora Ježka, který v roce 1999 havaroval a tato nehoda byla vyšetřována policií. Policejní spis získal právě poslanec Morava. Ten ho v roce 2000 předal českolipskému poslanci Ranincovi s doporučením, aby si ho o víkendu prostudoval.
„Mě udivuje, že tak mladý poslanec, který byl v parlamentu tehdy necelé dva měsíce, mohl disponovat takovýmito materiály od policie. Já tvrdím, že ze strany poslance Moravy šlo dlouhodobě o systematickou činnost a nikoliv náhodné selhání,“ sdělil českolipskému Deníku poslanec Juraj Raninec.
Tento pocit však liberecký poslanec Libor Ježek nesdílí: „Já tomu v podstatě nerozumím, protože na tom materiálu nemůže být nic kompromitujícího. Byl to materiál, který byl čten u soudu, takže z logického hlediska to nemá žádný efekt. Jak můžu někoho kompromitovat něčím, co je veřejné,“ řekl novinářům.

Máte stejně jako většina ostatních občanů z těchto praktik zamotanou hlavu? Nejste sami. I přední politologové už souboje uvnitř ODS hodnotí jako skutečně vážné a zemi neprospívající.
Sám Juraj Raninec k tomu českolipskému deníku řekl: „Jsem nespokojen s tím, jak se vedení ODS snaží vyrovnat s kauzou Morava. Je to takové zametání pod koberec, které už je pod moji důstojnost, to bych se na sebe nemohl podívat do zrcadla. Pokud bude premiér pořád tvrdit, že za všechno může Tlustý a Morava je obětí, svědčí to o tom, že situaci nevyhodnocuje správně. Je potřeba celou aféru vyšetřit podle hesla padni komu padni.“

Padne vláda?

Rebelové jsou uvnitř ODS tři – Juraj Raninec, Vlastmil Tlustý a Jan Schwippel. Obyvatelé Českolipska chtějí ale znát motivaci zejména poslance Ranince, kterému dali důvěru v minulých volbách a vyslali ho do parlamentu, aby zastupoval jejich region.
Co tedy v praxi znamená skutečnost, že opustil klub ODS? A podpoří v tomto případě vládu při hlasování o důvěře, kterou zřejmě prosadí opozice v parlamentu hned po krajských volbách?
„Já nechci předjímat žádné rozhodnutí a rozhodně nechci destabilizovat tuto zemi. Pokud nebude existovat náhradní plán B, nemám zájem pouštět se do nějakého dobrodružství, které by destabilizovala tuto zemi,“ prohlásil Juraj Raninec.