Provozovna společnosti Mc Donald´s zřejmě vznikne na sídlišti Špičák u kruhového objezdu. Zastupitelé schválili záměr prodat pozemek o výměře 4,5 tisíce metrů čtverečních s podmínkou, že zde vznikne tento fast food. Další podmínkou, kterou město určilo, je napojení provozovny na centrální zásobování teplem, tedy na ČLT, jejíž většinu akcií město nedávno prodalo.

Záměr má své příznivce i odpůrce. Například Josef Adamčík se domnívá, že Česká Lípa si Mc Donald´s zaslouží. „Pozemek je dobře vybraný, mám dvě malé děti, které tam chodí rády,“ řekl.

Jan Riedl se ale domnívá, že by tato provozovna mohla stát jinde. „Dokáži si představit, že by mohli vybudovat provozovnu v proluce, kde mělo stát divadlo. Teď se řeší, zda tam bude hotel, ale Mc Donald´s může sídlit v budově, která by byla z vnějšku historická. Navíc je to v centru a pozemek na Špičáku by mohl být využitý k výsadbě zeleně,“ argumentoval Jan Riedl.

Miroslav Hudec by si zase dovedl představit fast food v místě bývalého autobusového nádraží na Severu. „Špičák je dost nešťastný, děti ze základní školy se k provozovně budou dostávat přes frekventovanou silnici, je riziko, že nebudou chodit přes lávku,“ upozornil. Navíc je podle něho tento rozsáhlý pozemek škoda vyplýtvat na tento druh stavby, když už městu volné parcely radikálně ubývají.

Hana Moudrá řekla, že o výstavbě jednají už rok a půl. „Nabízeli jsme jim několik lokalit, které jsou podle územního plánu k tomuto účelu vhodné. Oni potřebují, aby tam mohli dojet motoristé, aby mohli prodávat z okénka. Také si zjišťovali vzdálenosti od škol,“ přiblížila průběh jednání starostka.
„Občerstvení z Mc Donald´s není až tak zdravé. Myslím, že je děti nemusí mít přímo u školy,“ upozornila Jiřina Ledvinková.

Záměr prodeje pozemku zastupitelé schválili včetně klauzule o napojení na teplárnu. Fast food bude stát mezi gymnáziem na Špičáku, učilištěm 28. října a základní školou v téže ulici.