Prostřednictvím elektronické pošty upozornil v úterý kolem deváté hodiny ranní policisty anonym na uložení výbušnin ve třech panelových domech na Českolipsku. Bomby byly podle něj uložené ve dvou dvanáctipodlažních domech v České Lípě a v jednom stejně vysokém v Novém Boru a vybouchnout podle anonyma měly během následujících čtyřiadvaceti hodin.

Podle slov českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové tímto emailem zalarmoval anonymní pisatel celý integrovaný záchranný systém. „Policie v této souvislosti přijala společně s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje potřebná opatření,“ uvedla Ivana Baláková. Tato opatření spočívala podle ní v prohlídce budov, které policisté prováděli s nasazením psovodů se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání výbušnin.

Kromě toho policisté také okolí panelových domů uzavřeli a informovali přítomné obyvatele domů o vzniklé situaci a vyzývali je k tomu, aby své byty na nezbytně nutnou dobu opustili. To podle slov zasahujících policistů lidé také ve většině případech udělali. Všechna tato opatření trvala až do páté hodiny odpolední, kdy policisté okolí domů opustili a konstatovali, že žádné nebezpečí nehrozí a jedná se pouze o planý poplach. Kdo za anonymním oznámením stojí, policie zatím přesně neví.

Pachatel

Podle informací českolipského Deníku by to však mohl být přibližně třicetiletý muž z České Lípy závislý na drogách, který trpí utkvělou představou, že jej někdo ozařuje pomocí mikrovlnného záření, které vychází z antén umístěných právě i na střechách všech třech dotčených domů. Antény na všech třech střechách jsou jedním, nikoli jediným vodítkem k tomuto názoru.

Dva ze tří domů také v minulosti patřili stejnému majiteli, kterým je jeden z českolipských podnikatelů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jak se nám podařilo zjistit, s tímto mužem měl nejmenovaný podnikatel potíže už v minulosti a to právě kvůli anténám umístěným na střechách domů.
Anonymní email navíc nebyl podle neoficiálních informací tak úplně anonymní. Podepsaná pod ním byla asistentka právě onoho podnikatele, který s pravděpodobně psychicky nemocným mužem má už mnoho negativních zkušeností. Jak kriminalisté zjistili, z jejího počítače žádný takový email neodešel.

Že několik lidí na Českolipsku utkvělými představami o jejich ozařování z antén skutečně trpí, potvrzuje i psychiatr Ladislav Hnídek. „V poslední době jsem žádného takového pacienta nezaznamenal, ale v minulosti to byl vcelku častý jev,“ uvedl Ladislav Hnídek s tím, že jméno podezřelého muže, které redakce českolipského Deníku zná, mu nic neříká.

Proč to lidé dělají?

Uvedl také nejčastější důvod toho, proč lidé anonymně oznamují uložení bomb. „Ve většině případech to není duševní porucha. Ti lidé dobře vědí, co dělají, a dělají to proto, že jsou s něčím nespokojení. Možné je, že se chtějí také někomu pomstít či je pouze zajímá, jak se policisté zachovají a pak z povzdálí sledují, co se děje,“ vysvětlil Ladislav Hnídek.

To tento případ ale pravděpodobně není. Dotčené tři domy jsou daleko od sebe a k tomu, aby mohl někdo sledovat, co způsobil, by mu stačilo nahlásit uložení výbušniny pouze v jednom z domů. Právě proto se i psychiatr Ladislav Hnídek přiklání k názoru, že anonymní email může mít souvislost právě s mnoha anténami, které všechny tři domy spojují.

Všechny tyto poznatky jsme předali policii a kriminalisté se jimi podle slov mluvčí Ivany Balákové zabývají.

Ať jsou naše poznatky správné či nikoli, je jisté, že za šíření poplašné zprávy hrozí pisateli anonymního emailu až tři roky vězení či peněžitý trest. Pokud však orgány činné v trestním řízení uznají, že svým činem vážně ohrozil chod policie, může jít pachatel v případě jeho dopadení do vězení až na pět let.