Otevření první etapy cyklostezky Varhany doprovázejí rozpaky nad její bezpečností. Nebezpečná se podle prvních cyklistů i bruslařů zdá v Manušicích, kde ji křižuje silnice.

Ani na cyklostezce ani na silnici není kromě dopravních značek žádná zábrana, která by důrazně upozornila projíždějící, že by zde mohlo dojít k nebezpečné nehodě. Místí obyvatelé dokonce tvrdí, že už minimálně k jednomu takovém střetu mezi autem a bruslařem došlo, ale naštěstí se nic vážného nestalo a bruslař přehlédnutí dopravního značení odnesl pouze pádem na silnici.
Většina oslovených místních by proto kromě značek uvítala i dvě zábradlí na každé straně silnice, mezi nimiž by museli cyklisté prokličkovat, přičemž by jim došlo, že v tomto místě nemají přednost před projíždějícími vozidly.
Opačného názoru je však hejtman Petr Skokan, který se slavnostního otevření první etapy cyklostezky zúčastnil a společně s dalšími představiteli města ji celou projel.
„Dopravní značení dělali odborníci. Kdo chce něco kritizovat, tak si vždy nějaký důvod najde. Myslím si, že celá cyklostezka je dobře udělaná a dopravní značky jsou už z dálky dobře vidět,“ řekl Deníku Petr Skokan s tím, že dopravní značení je třeba respektovat.
Vidět dopravní značky a dbát na ně je ale rozdíl. To se potvrdilo i při samotném slavnostním otevření cyklostezky. Dopravní značku Dej přednost v jízdě respektovala přibližně polovina projíždějících. Mezi těmi, kteří se u silnice ani nerozhlédli a bezhlavě ji přejeli byl i samotný hejtman, čímž jen potvrdil, že křižovatka v Manušicích by se v budoucnu mohla stát nebezpečným místem.
O tom, že by se měla bezpečnost na cyklostezce zvýšit, hovořil při jejím slavnostním otevření i místostarosta České Lípy Jan Stejskal. „Po konzultaci s policií umístíme na silnici po obou stranách zpomalovací retardéry. Navíc na cyklostezce změníme značku Dej přednost v jízdě na značku Stůj, dej přednost v jízdě tak, aby bezpečnost byla stoprocentní,“ řekl Deníku.
O tom, že by se na cyklostezku měla umístit zábradlí, zatím ale nikdo neuvažuje. „Umístíme zde sloupky, které zabrání motoristům vjet na cyklostezku,“ dodal místostarosta.