Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkování řeší všude jinak

Českolipsko - Co město, to jiné řešení. Česká Lípa vydělává na parkování miliony, v N. Boru lidé tloukli výběrčí, a tak se tu už neplatí.

4.6.2008 31
SDÍLEJ:

Na novoborském náměstí v současné době nikdo poplatky za parkování nevybírá. Když se tu vybíraly, lidé výběrčí poplatků napadali. I přesto radnice uvažuje o zpoplatnění. Foto: Deník/Petr Jeník

V polovině letních prázdnin to bude rok, co v platnost vstoupilo nové nařízení města Česká Lípa, které reguluje ceny parkovného na městských parkovištích za závorou.
Od té doby platí řidiči deset korun za první půlhodinu a za další půlhodinu dalších deset. Dvacet korun pak za další započatou hodinu. Za pětašedesátiminutové stání na bývalém tržišti nebo u OD Banco zaplatí řidič neuvěřitelných čtyřicet korun.
Na parkovném tak v roce 2007 vydělalo město dvojnásobek toho, co v roce 2006. Tehdy tržby činily přibližně dva miliony a po odečtení nákladů město vydělalo rovný milion. Dá se tedy předpokládat, že vzhledem k dvojnásobné ceně parkovného se i roční zisk města zdvojnásobí.
Parkování v České Lípě nepodražilo pouze za závorami, ale také na parkovištích v centru města, kde vybírá parkovné soukromá firma. Řidiči si mohli všimnout, že modrý lísteček s nadepsanou desetikorunou za půlhodinové parkování není možné od obsluhy dostat a třeba i za pětiminutové parkování tak musí zaplatit každý hned za celou hodinu, tedy dvacet korun.
S přihlédnutím na to, že město dostává od provozovatele parkovišť přibližně pouhých 600 tisíc korun ročně, stává se parkování velmi zajímavým obchodem.
Komu se v České Lípě vysoké poplatky platit nechce, musí svůj vůz nechat na jednom ze záchytných parkovišť u kulturního domu Crystal nebo u sportareálu.
U Crystalu je však v odpoledních hodinách téměř nemožné najít jediné parkovací místo a parkoviště u sportareálu je od centra příliš vzdálené.
Ve městě je ale také spousta míst, kde by automobily mohly parkovat zdarma a nikomu by nepřekážely. Tuto možnost však zakazují dopravní značky označující zónu zákazu stání a každého řidiče, který tuto značku přehlédl, odmění městští strážníci slušivou botičkou na jeho voze. Otázkou však zůstává, zda automobily obouvají právem. Značky jsou totiž minimálně zmatečné, o čemž už jsme informovali přibližně před půl rokem a stále se nezměnily.
Podle zákona by na nich měla být zobrazená místa, kde se stát nesmí, ale v České Lípě je to naopak.
Každý řidič, který je tedy nucen zaplatit za sundání botičky, má velkou šanci uspět u soudu, který by mu podle zákona musel dát za pravdu, což Deníku potvrdil i soudní znalec v oboru dopravy.
V jiných městech na Českolipsku podobné problémy neznají. Za parkování se zde buď vůbec neplatí, nebo se platí pouze symbolicky a i dopravní značení mají správné. Zato se často potýkají s potížemi, které pro změnu neznají v České Lípě.
Například v Novém Boru už se dlouhou dobu neplatí za parkování ani koruna, a to ani na samotném centrálním náměstí.
Zde se před časem platilo také. Poplatky za parkování zde vybírala tatáž firma jako v České Lípě, ale starosti, které zde měla, už dále snášet nechtěla.
„Odešli odtud z jednoduchého důvodu. Nebyl snad jediný den, kdy by výběrčí parkovného nemuseli čelit útokům od nespokojených řidičů. Někdy to byla pouze slovní napadání, ale často se také stávalo, že pracovníka na parkovišti napadl rozzlobený řidič fyzicky,“ říká místostarosta města Jindřich Mareš.
„O zpoplatnění parkování v centru opět uvažujeme. Nejlepší by bylo umístit zde parkovací automat a nad dodržováním plateb by dohlížela městská policie. Žádné velké sumy bychom ale nevybírali. Jednalo by se pouze o symbolickou částku a výtěžek z nich by směřoval zpět na náměstí, například na úklid,“ dodává.
Podobně jako v Novém Boru plánují vybírat parkovné a nechtějí na něm vydělávat miliony, tak i ve Cvikově postupují obdobně.
„Jediné místo, kde je zpoplatněné parkování, je náměstí, kde je umístěný automat. Cena za jednu hodinu stání je pět korun,“ sdělil cvikovský starosta Ivo Čeřovský. „Místní už si na to zvykli, na náměstí jednoduše neparkují, což je také hlavní důvod těchto poplatků. Žádný velký zisk nám to nepřináší a ani do budoucna neplánujeme, že by se to mělo změnit,“ dodává.
Parkovné se zatím neplatí v Mimoni a to i přesto, že radnice by zavedením placení chtěla parkování v centru města omezit.
Zde se však potýkají s tím, že silnice, podél níž by rádi parkování zpoplatnili, nepatří městu, ale kraji. To se týká ulice Mírové. Město proto nabídlo kraji, že tuto silnici s nimi vymění s ulicí Malou. Ta je ale ve špatném technickém stavu, a kraj proto na nevýhodnou výměnu nepřistoupil. Parkovat se tedy v centru Mimoně bude i nadále zdarma.

Autor: Petr Jeník

4.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení