VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkování řeší všude jinak

Českolipsko - Co město, to jiné řešení. Česká Lípa vydělává na parkování miliony, v N. Boru lidé tloukli výběrčí, a tak se tu už neplatí.

4.6.2008 31
SDÍLEJ:

Na novoborském náměstí v současné době nikdo poplatky za parkování nevybírá. Když se tu vybíraly, lidé výběrčí poplatků napadali. I přesto radnice uvažuje o zpoplatnění. Foto: Deník/Petr Jeník

V polovině letních prázdnin to bude rok, co v platnost vstoupilo nové nařízení města Česká Lípa, které reguluje ceny parkovného na městských parkovištích za závorou.
Od té doby platí řidiči deset korun za první půlhodinu a za další půlhodinu dalších deset. Dvacet korun pak za další započatou hodinu. Za pětašedesátiminutové stání na bývalém tržišti nebo u OD Banco zaplatí řidič neuvěřitelných čtyřicet korun.
Na parkovném tak v roce 2007 vydělalo město dvojnásobek toho, co v roce 2006. Tehdy tržby činily přibližně dva miliony a po odečtení nákladů město vydělalo rovný milion. Dá se tedy předpokládat, že vzhledem k dvojnásobné ceně parkovného se i roční zisk města zdvojnásobí.
Parkování v České Lípě nepodražilo pouze za závorami, ale také na parkovištích v centru města, kde vybírá parkovné soukromá firma. Řidiči si mohli všimnout, že modrý lísteček s nadepsanou desetikorunou za půlhodinové parkování není možné od obsluhy dostat a třeba i za pětiminutové parkování tak musí zaplatit každý hned za celou hodinu, tedy dvacet korun.
S přihlédnutím na to, že město dostává od provozovatele parkovišť přibližně pouhých 600 tisíc korun ročně, stává se parkování velmi zajímavým obchodem.
Komu se v České Lípě vysoké poplatky platit nechce, musí svůj vůz nechat na jednom ze záchytných parkovišť u kulturního domu Crystal nebo u sportareálu.
U Crystalu je však v odpoledních hodinách téměř nemožné najít jediné parkovací místo a parkoviště u sportareálu je od centra příliš vzdálené.
Ve městě je ale také spousta míst, kde by automobily mohly parkovat zdarma a nikomu by nepřekážely. Tuto možnost však zakazují dopravní značky označující zónu zákazu stání a každého řidiče, který tuto značku přehlédl, odmění městští strážníci slušivou botičkou na jeho voze. Otázkou však zůstává, zda automobily obouvají právem. Značky jsou totiž minimálně zmatečné, o čemž už jsme informovali přibližně před půl rokem a stále se nezměnily.
Podle zákona by na nich měla být zobrazená místa, kde se stát nesmí, ale v České Lípě je to naopak.
Každý řidič, který je tedy nucen zaplatit za sundání botičky, má velkou šanci uspět u soudu, který by mu podle zákona musel dát za pravdu, což Deníku potvrdil i soudní znalec v oboru dopravy.
V jiných městech na Českolipsku podobné problémy neznají. Za parkování se zde buď vůbec neplatí, nebo se platí pouze symbolicky a i dopravní značení mají správné. Zato se často potýkají s potížemi, které pro změnu neznají v České Lípě.
Například v Novém Boru už se dlouhou dobu neplatí za parkování ani koruna, a to ani na samotném centrálním náměstí.
Zde se před časem platilo také. Poplatky za parkování zde vybírala tatáž firma jako v České Lípě, ale starosti, které zde měla, už dále snášet nechtěla.
„Odešli odtud z jednoduchého důvodu. Nebyl snad jediný den, kdy by výběrčí parkovného nemuseli čelit útokům od nespokojených řidičů. Někdy to byla pouze slovní napadání, ale často se také stávalo, že pracovníka na parkovišti napadl rozzlobený řidič fyzicky,“ říká místostarosta města Jindřich Mareš.
„O zpoplatnění parkování v centru opět uvažujeme. Nejlepší by bylo umístit zde parkovací automat a nad dodržováním plateb by dohlížela městská policie. Žádné velké sumy bychom ale nevybírali. Jednalo by se pouze o symbolickou částku a výtěžek z nich by směřoval zpět na náměstí, například na úklid,“ dodává.
Podobně jako v Novém Boru plánují vybírat parkovné a nechtějí na něm vydělávat miliony, tak i ve Cvikově postupují obdobně.
„Jediné místo, kde je zpoplatněné parkování, je náměstí, kde je umístěný automat. Cena za jednu hodinu stání je pět korun,“ sdělil cvikovský starosta Ivo Čeřovský. „Místní už si na to zvykli, na náměstí jednoduše neparkují, což je také hlavní důvod těchto poplatků. Žádný velký zisk nám to nepřináší a ani do budoucna neplánujeme, že by se to mělo změnit,“ dodává.
Parkovné se zatím neplatí v Mimoni a to i přesto, že radnice by zavedením placení chtěla parkování v centru města omezit.
Zde se však potýkají s tím, že silnice, podél níž by rádi parkování zpoplatnili, nepatří městu, ale kraji. To se týká ulice Mírové. Město proto nabídlo kraji, že tuto silnici s nimi vymění s ulicí Malou. Ta je ale ve špatném technickém stavu, a kraj proto na nevýhodnou výměnu nepřistoupil. Parkovat se tedy v centru Mimoně bude i nadále zdarma.

Autor: Petr Jeník

4.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 50 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Vedoucí oddělení membrán. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele membránových technologií, a je odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého teamu hledáme vhodného kandidáta na pozici Vedoucí oddělení membrán. , Náplň práce:, -Podílí se na stanovení směrů programů VaV v rámci zaměření aktivit oddělení, -Organizuje a podílí se na realizaci VaV programů společnosti, -Podílí se na realizaci zákaznických zakázek v rámci jednotlivých projektů, -Vede podřízené zaměstnance a zabezpečuje věcnou a ekonomickou efektivnost svěřeného oddělení , -Odpovídá za dosažení požadovaných výstupů VaV činnosti dle zadání, harmonogramu a rozpočtu , -Vypracovává podklady pro plány činností za své oddělení , -Hodnotí práci svých podřízených zaměstnanců , -Zajišťuje koordinaci prací uvnitř oddělení , -V rozsahu své působnosti jedná jménem společnosti , -Zajišťuje administrativní chod oddělení , -Zajišťuje interní, popř. externí prezentaci výsledků oddělení , -V rámci svého týmu sestavuje kariérní plány pro vybrané jednotlivce , -Aktivně spolupracuje s ostatními středisky společnosti a mateřskou společností MEGA a.s. , Požadujeme:, -VŠ vzdělání technického či chemického zaměření , -Schopnost řídící práce, přirozená autorita a respekt ke kolegům, -Aktivní přístup při řešení problémů, schopnost plánování a organizování práce, -Schopnost motivace podřízených, logického a analytického myšlení, -Anglický jazyk na úrovni vedení obchodních jednání, další světové jazyky zejména RJ výhodou, -Znalost práce na základním aplikačním SW, -Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a život. jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: dle dohody, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 21 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň, -Provádění odborných prací na vyhrazeném elektrickém zařízení a hromosvodech, -Práce při zjišťování a odstraňování závad, -Kontroly, revize a opravy elektrického ručního nářadí a spotřebičů, -Obsluha energetických zařízení, Nabízíme, -Zázemí silné nadnárodní společnosti, -Jistotu a stabilitu velké firmy, -Nadstandardní zaměstnanecké výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, -Možnost dalšího profesního vzdělávání , Požadujeme, -Vyučen nebo SŠ - obor elektro , -Vyhláška 50/78 Sb. - minimálně paragraf 6, -Řidičský průkaz skupiny B, -Práce na PC výhodou, -Praktické myšlení, samostatnost, preciznost a přesnost, schopnost přijmout odpovědnost, Nabízíme:Stravenky, dovolená nad rámec ZP, vzdělávací kurzy, penzijní připojištění, První kontakt emailem!. Pracoviště: Severočeské vodovody a kanalizace, a. s.- 001, Újezd, č.p. 1400, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dagmar Machová, +420 417 808 396.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o prodej pekařských a cukrářských výrobků. , Vyučení v oboru prodavačka nebo praxe v potravinářství a obchodu výhodou., Ranní směna 5:00 - 13:30, odpolední 11:30 - 19:00, SO + NE služby dle rozpisu., První kontakt telefonicky nebo emailem! Nedostavovat se na provozovnu., Pozice je vhodná i pro OZP.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa - kantýna nemocnice s poliklinikou, Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Paličková, +420 606 682 186(vdoběod8:00-15:00hod).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 19 800 Kč

Fakturanti Fakturant/ka - absolventi vítáni. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máte zájem pracovat na ekonomickém úseku významné mezinárodní rodinné společnosti? Baví Vás čísla? Pro pobočku EWALS CARGO CARE v České Lípě hledáme vhodného kandidáta / kandidátku do pozice FAKTURANT., Požadujeme: ÚSO, obchodního, respektive ekonomického zaměření výhodou, absolventi vítáni, znalost DPH problematiky výhodou, znalost Aj alespoň na úrovni A2 (mírně pokročilý), dobrou znalost MS Office, velmi dobré komunikační schopnosti, schopnost týmové spolupráce, smysl pro pečlivost a přesnost, zodpovědnost, samostatnost a loajalita., Nabízíme: možnost profesního uplatnění a růstu ve stabilní a silné nadnárodní společnosti, zajímavou práci s vlastní odpovědností, motivační mzdové hodnocení, profesionální, spolehlivý a stabilní pracovní kolektiv. Nástup od 09/18, respektive dle dohody., Benefity: Stravenky, benefitní portál Cafeterie, příspěvky na sport, kulturu nebo cestování, 5 týdnů dovolené, příspěvky na pojištění, firemní společenské akce, bonusy k hrubé mzdě, roční bonus na konci roku, Pozice je vhodná pro absolventy!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Ewals cargo care, spol. s r. o. - 001, Děčínská, č.p. 1762, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jana Materna, +420 487 883 379.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u požáru lesa v Hamru na Jezeře

Banát - české vesnice v Rumunsku

Na festival vyrazí nejdelší vlak. Pojedou v něm i lidé z kraje

Letošní rok je pro houby dost tragický, říká znalec Zdeněk Pelda

Liberecký kraj – „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ notují si letos houbaři s plavčíkem Důrou z Vančurova Rozmarného léta. Jako by nestačilo, že sucho srazilo hladiny řek a potoků na minima, letos k tomu ještě trápí milovníky houbaření.

Autobusy z Lužických hor do Německa jezdí už měsíc

Jablonné v Podještědí – Nová autobusová linka spojující Nový Bor, Cvikov a Jablonné s německým Oybinem a Žitavou jezdí už déle jak měsíc.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Krkonoše zrušily zákaz trhání borůvek. Zákaz trval sedmnáct let

Krkonoše – Lidé mohou už znovu sbírat v Krkonoších borůvky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT