VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po roce si vzpomněli na změnu zákona a lidé za to zaplatí

Česká Lípa - Obyvatelům sídliště Sever a nejen jim, přišlo doúčtování DPH. Mají zaplatit tisíce korun.

14.1.2009 11
SDÍLEJ:

Panelové domy v České Lípě.Foto: Deník

Nájemníci bytů v panelových domech v České Lípě, vlastněných společností Byty Česká Lípa, dostali nepříjemný novoroční dárek v podobě vyúčtování záloh za služby spojené s bydlením za rok 2007. Ačkoli jedno takové vyúčtování dostali už před rokem a své závazky vůči společnosti má většina z nich vyrovnané, nyní po nich chce společnost další peníze.

Platit?

Po roce si zde totiž vzpomněli na zákon, který změnil na přelomu let 2007 a 2008 sazbu DPH z pěti na devět procent. Podle tohoto zákona tak mají lidé od začátku roku 2008 všechny služby o čtyři procenta dražší. Bohužel pro obyvatele těchto panelových domů se to ale týká i cen v roce 2007. Vyúčtování za tento rok totiž přišlo až v roce následujícím, a mělo se proto řídit novými zákony, tedy zvýšenou sazbou DPH a to i navzdory sdělení ministerstva financí, které tuto problematiku řeší.

„Povinnost přiznat daň vzniká ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí platby, a to k tomu dni, který nastane dříve,“ píše se ve sdělení ministerstva a záhy přichází i vysvětlení pro laiky. „Z plateb přijatých do 31. 12. 2007 dodavateli vody a tepla, před uskutečněním zdanitelného plnění, tedy vzniká povinnost přiznat daň v sazbě 5 procent a z plateb přijatých od 1. 1. 2008 v sazbě 9 procent.“

Neplatit?

Z tohoto výkladu je patrné, že platby provedené v roce 2007 měly být účtované s pětiprocentní sazbou. Pravděpodobně i z toho vycházeli ekonomové společnosti Byty Česká Lípa a lidem účtovali pouhých pět procent. Bohužel si při svém výkladu tohoto zákona ekonomové neuvědomili, že společnost Byty Česká Lípa není dodavatelem tepla a ostatních služeb, ale pouhým prostředníkem, který od lidí vybírá peníze a dále je přeposílá skutečným dodavatelům.

Platit?

I tento případ ale výklad zákona vydaný ministerstvem upravuje. Bohužel ale v neprospěch lidí až na konci. Tam se však ekonomové, kteří spravují miliardové obraty, pravděpodobně při svém čtení nedostali.

Kdyby totiž tento výklad četli pozorně až do konce už v roce 2007, kdy jej ministerstvo vydalo, mohli by lidé zbylá čtyři procenta zaplatit už před rokem, nebo by je nemuseli platit dokonce vůbec. To by ale museli ve společnosti Byty Česká Lípa číst pozorně zákony a museli by projevit i trochu snahy.

Kdyby totiž provedli odpočty měřících zařízení o nějaký ten den dříve než je zvykem, tedy těsně před Vánoci, mohli by účetní společnosti stihnout vystavit i vyúčtování s datem uskutečněného zdanitelného plnění ještě v témže roce, a lidé by tak platili místo devíti pouhých pět procent.

To se ale nestalo a nyní, kdy si ekonomové společnosti s miliardovým obratem vzpomněli na změnu zákona a dočetli jej i jeho výklad do konce, musí lidé doplácet tisícové částky. Ani nový výklad ekonomů však není úplně stoprocentní. Další otazník do případu vnesl předseda finančního výboru města Česká Lípa JUDr. Karel Bubeník.

Neplatit?

„S ničím takovým jsem se ještě nesetkal. Podle mého názoru jde jednoznačně o faul na lidi. Buď je totiž špatný zákon, který v jednom odstavci říká, že se platí jedna sazba a v dalším odstavci to popírá v neprospěch lidí, nebo jde o vyložení zákona v neprospěch lidí tentokráte ze strany vlastníka domů,“ uvedl Karel Bubeník.

Podle něj je pravděpodobnější spíše druhá jím uvedená varianta. „Je rozdíl mezi přeúčtováním a vyúčtováním. V případě přeúčtování by skutečně platila vyšší sazba z roku 2008. Zde se ale podle mého názoru jedná o vyúčtování a společnost byty Česká Lípa tak žádá od lidí peníze neoprávněně,“ dodal.
Je to však jen jeho názor a doporučuje proto lidem, aby se s žádostí o pomoc obrátili na město, které pak případ předá finančnímu ředitelství.

Každý zvlášť se ale na město obracet nemusí. Žádost o pomoc totiž přislíbila poslat zakládající členka a předsedkyně občanského sdružení Za lepší Sever Iveta Kühnová.

Autor: Petr Jeník

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení