Na běžné hlídce nedaleko obchodních center na sídlišti Lada se v sobotu 17. listopadu loňského roku krátce před polednem nacházel praporčík Michal Šíf. Několik minut poté si musel poradit s mužem, který s nožem v ruce přišel do jednoho z bytů v ulici Jana Zrzavého řešit svou nešťastnou lásku. Ve čtvrtek 3. července za svůj čin získal pětadvacetiletý inspektor Obvodního oddělení policie v České Lípě ocenění Policista roku 2007.

Útočník bodnul i sám sebe

Na stehně pobodaný třiadvacetiletý muž, z nedalekého přízemního bytu se ozývá volání o pomoc a pláč dítěte. Do takové situace Michal Šíf v osudný den přijel. Od sousedů se dozvídá, že v bytě zadržuje mladou ženu osmatřicetiletý muž, který pobodal jejího přítele. Důvod? Nedokázal se smířit se skutečností, že ho jednadvacetiletá žena opustila.
Po vykopnutí dveří se mladý praporčík ocitá útočníkovi s nožem v ruce tváří v tvář. Ten se k němu nebezpečně přibližuje a policista má před sebou první důležitý úkol, a to vyvést agresivního muže z bytu a dostat jej tak z blízkosti mladé ženy a jejího dítěte.
Na chodbě v mezipatře však drama pokračuje. Pachatel s napřaženou rukou vyhrožuje zabitím sebe či někoho jiného z přítomných. Nožem se začíná bodat do hrudi a současně zbraň obrací na zasahujícího policistu, který se snaží útočníka odzbrojit.
Po několika marných slovních výzvách i pokusu vykopnout nůž pachateli z ruky, mu nezbývá nic jiného než použít zbraň. Jediný výstřel zasáhne ruku útočníka a Michalu Šífovi se podaří muže odzbrojit a spoutat.

Důležité bylo jednat rychle

Individuální čin roku. Takový název nese kategorie, ve které byl Michal Šíf za svůj skutek z loňského listopadu oceněn. Policistovi roku jsme položili několik otázek.

Zasahoval jste na místě incidentu sám?
Na místo jsem přijel jako první, protože jsem v tu chvíli byl nejblíže. Kolegové byli na cestě, ale nejdůležitejší bylo jednat rychle a nečekat vůbec na nic.
Měl jste během zásahu strach?
Strach by měl v podobné situaci asi každý, ale když se člověk rozhodne pro práci u policie, aby byl prospěšný ostatním, tak strach musí jít mnohdy stranou. Zažil jste ve službě někdy podobně nebezpečnou situaci?
Práce u policie, ač se to mnohdy nemusí zdát, je často nebezpečná. Ale je pravda, že v podobně nebezpečné situaci jsem byl poprvé.
Na webu Deníku se v diskusi pod článkem o vašem úspěchu sešlo několik pochvalných příspěvků. Je pro vás cennější pochvala od nadřízených nebo poděkování veřejnosti?
Obojí je krásné. Když člověk získá podobné ocenění, tak ví, že udělal dobrý skutek, ale stejně tak si cením klasického poplácání po ramenou.
Už jste svůj úspěch oslavil?
V současné době jsem na dovolené, takže oslava se zatím plánuje. Nejspíš vyrazíme s přáteli na chalupu, a tam se o tom pobavíme…

Navázal na úspěch

Pětadvacetiletý Michal Šíf, který je ve službách Policie ČR pět let, navázal ziskem ocenění Policista roku 2007 na úspěch Marty Šichtové. Velitelka českolipské Služby kriminální policie a vyšetřování získala v roce 2003 titul Velitelka roku.