Týká se to především těch domů, které zde zbyly po prapodivném konkurzu na společnost Ralsko a které nyní vlastní společnost Byty Česká Lípa.
Příkladem může být čtyřpodlažní dům v Okružní ulici, který byl postavený mezi vůbec prvními na tomto sídlišti, což je na něm také velmi znát. Zrezivělé balkóny nebo zkřížená okna, která nejdou zavřít nebo otevřít. To jsou ty méně závažné důvody k nespokojenosti nájemníků tohoto domu. Tím závažnějším je fakt, že přibližně před týdnem se těsně pod střechou domu odloupl půlmetrový kus omítky a i s několikakilogramovými kusy panelu spadl přímo na trávník, kde si často hrávají děti.
„Každý víkend, když počasí dovolí, vytáhneme z balkónu židle, postavíme je na trávník a jsme tu s vnoučaty. Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby ty kusy panelu spadly ve chvíli, když jsme tu byly,“ říká rozhořčeně jedna z nájemnic domu. „Bydlíme tu už třicet let a když pominu nějaké to vymalování chodby, tak se za tu dobu s domem nic zásadního nedělalo. Žádná údržba, žádné revize. Prostě nic. Za tu dobu, co tu bydlíme, jsme neměli jediný den prodlení v placení nájemného či záloh za služby a takových nás je tu převážná většina a přesto se z těchto peněz do domu nevrací vůbec nic a všichni jen čekají, až se skutečně stane nějaká tragédie,“ dodává.
Špatného stavu domů na jednom z nejstarších sídlišť v České Lípě i neutěšené situace ohledně mnoha nepřizpůsobivých občanů na sídlišti si je vědoma i sama radnice a ráda by podle slov místostarosty Jana Stejskala domy koupila a byt po bytu rozprodala nájemníkům.
„Obyvatelům sídliště i mně samotnému toto řešení připadá jako nejvhodnější, a proto v úsilí domy od majitele odkoupit budeme pokračovat,“ řekl místostarosta.
Vedení společnosti, která domy vlastní, však o jejich prodeji nechce vůbec slyšet. „Společnost Byty Česká Lípa bude byty dále pronajímat. Po úplné deregulaci nájemného budou zahájeny větší investice, které přinesou zkvalitnění stávajícího bydlení,“ odpověděl začátkem května letošního roku mediální zástupce společnosti Byty Česká Lípa na otázku, co s domy na sídlišti Sever do budoucna jejich majitel zamýšlí a totéž zopakoval o měsíc později.
Úplné deregulace nájemného se však majitelé domů dočkají nejdříve v roce 2010, avšak ani to není vůbec jisté, protože sociální demokraté a komunisté z tohoto návrhu nejsou příliš nadšení.
I kdyby k deregulaci skutečně došlo, tak zůstává na stole několik zásadních otázek. Vydrží domy do té doby? Mají se nájemníci na co těšit? Je větší zlo rozpadající se dům nebo dvojnásobné nájemné?
A co mohou nájemníci dělat nyní? Vůbec nic. Jen dále platit a čekat na něco, co by majitele domu přimělo konat. Jejich vyhlídky však nejsou vůbec růžové. Důvodem ke konání totiž nemůže být vůbec nic pozitivního. Buď padající kus panelu někoho zraní či dokonce zabije a v lepším případě si jen v pomalu se rozpadávajících domech počkají na výrazné zvýšení nájemného.