Mezi obyvateli českolipského sídliště Sever se proslýchají informace o tom, že společnost Byty Česká Lípa, která téměř všechny domy na sídlišti vlastní, nemůže nakládat se svým majetkem. Žádnou podobnou informaci však nikdo ze společnosti nepotvrdil a ani na českolipské radnici o ničem podobném informaci nemají.
Jediný, kdo v současné době měl k problémovému sídlišti Sever co říci, byl místostarosta města Česká Lípa Jan Stejskal. „Sídliště Sever vnímá radnice jako velký problém. Domy chátrají, roste zde kriminalita a stěhují se sem houfně sociálně slabí lidé, což nám také radost nedělá, ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat,“ říká místostarosta. „Domy jsou v soukromém vlastnictví a jediné, co může město dělat, je zpřísnění kontrol nad dodržováním hygienických, protipožárních, stavebních a mnoha dalších vyhlášek a zákonů,“ dodává.
Město pro záchranu sídliště ale podle něj dělá i víc. „Už jsme kontaktovali majitele domů s žádostí o schůzku, při které bychom mu nabídli odkoupení domů. Bohužel na schůzku s námi nepřistoupili. Jsme ochotní a schopní odkoupit od současného majitele všechny domy a ty pak byt po bytu rozprodat jednotlivým nájemníkům. Obyvatelům sídliště i mně samotnému toto řešení připadá jako nejvhodnější, a proto v úsilí budeme pokračovat,“ pokračuje. Místostarosta také ubezpečuje, že na prodeji bytů by město nechtělo vydělat. „Prodejní cenu bychom stanovili podle celkových nákladů na odkoupení. Nechceme od lidí ani o korunu navíc.“
Zda se městu podaří přijatelné podmínky prodeje vyjednat či nikoli, zůstává ale nevyřešenou otázkou. Jediné vyjádření vlastníka domů, které se nám podařilo získat, je to z konce ledna letošního roku. „Společnost Byty Česká Lípa bude byty dále pronajímat. Po úplné deregulaci nájemného budou zahájeny větší investice, které přinesou zkvalitnění stávajícího bydlení,“ odpověděl mediální zástupce společnosti Byty Česká Lípa na otázku, co s domy na sídlišti Sever do budoucna jejich majitel zamýšlí.