VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bojí svědčit u soudu

Česká Lípa - Obžalovaní ve většině trestních řízení znají jak tvář, tak i jméno, bydliště a další osobní údaje o svědcích.

9.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Lidé se bojí svědčit před soudem. Kriminalisté jim slibují, že jejich totožnost ukryjí, ale praxe je ve většině případů jiná.
Obžalovaný nejen že zná jejich tvář, ale z protokolů i jejich jméno, bydliště i ostatní citlivé údaje. „Když nadřízené orgány naší žádosti o utajení svědka nevyhoví, tak se často stává, že k nám lidé chodí a ze strachu mění své výpovědi. To nám samozřejmě ztěžuje práci,“ sdělil Deníku jeden z českolipských kriminalistů.

Že utajení svědků skutečně není příliš časté, potvrzuje i mluvčí Okresního soudu v České Lípě Zuzana Koldovská. „V uplynulých dvou letech jsme zaznamenali v průměru tři utajené svědky v jednotlivých trestních řízeních,“ sdělila.
V ostatních tisících řízení museli svědci vypovídat přímo před obžalovaným. Není to však z rozmaru soudců či policistů, ale kvůli zákonům, které v případě, že svědkovi nehrozí nebezpečí, jeho utajení nedovolují.

„Základním předpokladem pro utajení svědka je velmi pravděpodobná hrozba újmy na zdraví, jež musí být dostatečně odůvodněna konkrétními okolnostmi. To mohou být výhružné telefonáty, anonymní dopisy a podobně. Dále musí být splněna podmínka, že nelze ochranu svědka zajistit jiným způsobem, což je například zajištění ochrany prostřednictvím Policie ČR či přechodným umístěním na neznámé místo,“ vysvětluje Zuzana Koldovská.
Tyto podmínky splňuje jen málo svědků. Podle jednoho z českolipských kriminalistů se ale lidé obávají vypovídat i ze zcela jiných důvodů.

„Ke strachu z vypovídání stačí lidem málo. Tetování či oholená hlava jsou pro ně dostatečný důvod k obavám a ani se jim nedivím. Pro zákon ale obyčejný strach neexistuje. Zákon potřebuje hmatatelné důvody a když takové nejsou, tak mají lidé smůlu. Obžalovaný se ze spisů dozví jak jejich jméno a adresu, ale u soudu pak i jejich podobu,“ ztěžuje si kriminalista.

Autor: Petr Jeník

9.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení