VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středisko dialýzy čeká rozsáhlá modernizace

Česká Lípa - Kraj a nemocnice do obnovy investují dohromady 35 milionů korun. Začít by se mělo v příštím roce.

20.12.2008
SDÍLEJ:

Stávající hemodialyzační středisko by mělo nahradit nové a moderní. Zatím chybí projekt.Foto: Deník/Petr Pokorný

Nejmodernější středisko získají již brzy lidé s nemocnými ledvinami. Českolipská Nemocnice s poliklinikou chystá v příštím roce začít s rozsáhlou obnovou hemodialyzačního střediska a nefrologické ambulance, která si vyžádá investice za přibližně 35 milionů korun.

Současné prostory i vybavení slouží v neměnné podobě již 13 let a pokud by nemocnice s rekonstrukcí nezačala, je pravděpodobné, že by pacienti začali vyhledávat jiná modernější centra. Liberecký kraj si je jako zřizovatel této hrozby vědom a na obnovu střediska vyčlenil dvacet milionů korun. Dalších přibližně 15 milionů bude nemocnice hradit z vlastních prostředků.

Investovat několik milionů do plánované rekonstrukce nebude podle ředitele pro nemocnici riziko. „Nemocnice vykazuje kladné hospodaření a v příštích letech by se vynaložené prostředky měly vrátit.“

Samotné práce by měly začít v druhé polovině příštího roku. „Zatím se nabízejí dvě varianty obnovy. Buď proběhne kompletní rekonstrukce stávajících prostor nebo se nové hemodialyzační středisko vybuduje takzvaně na zelené louce,“ říká ředitel českolipské nemocnice Marcel Zhorný. Po dokončení modernizace bude středisko vybavené novými technologiemi pro dialýzu a zvýší se počet lůžek.

Odbornou zdravotní péči zde vyhledává padesát trvale dialýzovaných pacientů, a to nejen z našeho regionu, kteří třikrát až čtyřikrát týdně musí projít dialyzačním procesem. Středisko však využívá také například řada turistů, kteří především v době letních dovolených navštěvují náš region.

Za loňský rok středisko poskytlo 6 858 hemodialýz, z toho bylo více než osmdesát akutních výkonů. „Rekonstrukce zajistí, že řada pacientů ze spádové oblasti, kteří navštěvují jiná konkurenční a modernější zařízení, se opět stane pacienty naší nemocnice,“ podotýká mluvčí NsP Petr Pokorný.

Autor: Petra Hámová

20.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení