Kvůli teplu začala padat v celém Libereckém kraji trestní oznámení. Českolipsko není výjimkou. V minulém týdnu podal kvůli prodeji akcií ČLT trestní oznámení Jiří Jehlička ze společnosti CERD.
„Podáváme trestní oznámení na starostku Hanu Moudrou a další zastupitele, že v rozporu se zájmem města a občanů prodali bez řádného výběrového řízení Českolipskou teplárenskou včetně rozvodů tepla,“ píše se v dokumentu, který má redakce k dispozici.
Podle Jiřího Jehličky se jedná o podezření z trestného činu majetkové a hospodářské povahy. „Žádáme, aby byl vyhotoven posudek soudním znalcem v oboru ekonomie, odborný posudek, který stanoví nominální hodnotu akcií a tržní hodnotu akcií na českých a zahraničních burzách, pokud by akcie byly prodány veřejnou nabídkou,“ pokračuje Jiří Jehlička.
„Domníváme se, že město touto transakcí bylo zkráceno o desítky milionů korun ke škodě občanů České Lípy, neboť prodej podílu společnosti byl zjevně pod cenou s ohledem na avizovanou hotovost v Českolipské teplárenské.“
Další trestní oznámení kvůli podezření na nekalé obchodní praktiky podalo na libereckou teplárnu (kterou vlastní prostřednictvím dceřiné společnosti MVV Energie) sdružení Teplo za 399,90. Iniciativa, která zastupuje jedenáct tisíc libereckých domácností, totiž podezřívá libereckou teplárnu z toho, že používá nelegálních metod a machinací k tomu, aby přes spřátelené firmy uměle navyšovala náklady a obcházela tak cenovou regulaci.
Další trestní oznámení je na cestě. Jak dal na vědomí minulý týden jednatel MVV Energie Václav Hrach, jejich právníci chystají trestní oznámení na anonymní sdružení Čisté v ruce kvůli poškození dobrého jména liberecké teplárny. Podle vlastníka teplárny se dopouští trestného činu nekalé soutěže.
„V této záležitosti úzce spolupracujeme s naším právním oddělením. K podání trestního oznámení by mělo dojít v horizontu dvou týdnu,“ řekl Václav Hrach.