Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejných místech byla předmětem jednání českolipských zastupitelů. Zatím se neshodli, zda Česká Lípa přibude k městům, která toto omezení vydala.
„Stále více se rozšiřuje konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích, konkrétně před obchodními domy Kaufland, Penny, Lidl, ale i u malých obchůdků s potravinami Na Kopečku, na Slovance, Pod Holým vrchem, na Severu, prostory před stánky s občerstvením na autobusovém a vlakovém nádraží. Zaznamenala jsem i stížnosti občanů, kteří za účelem procházek navštěvují otevřené prostory klášterní zahrady a v prostoru amfiteátru a Loretánské uličky se setkávají s mládeží, která zde v hojné míře konzumuje alkohol,“ popsala důvody návrhu zastupitelka Libuše Horáková.


Podle jejích slov si lidé stěžují i na to, že v souvislosti s konzumací alkoholu jsou znečištěná okolí domů, místa s lavičkami, opilci vykonávají potřebu v předzahrádkách domů a obtěžují kolemjdoucí. „Cílem vyhlášky je vymezit místa veřejného prostranství, na kterých se zakazuje konzumovat alkoholické nápoje, a tím vytvořit opatření směřující k ochraně před škodami na zdraví zejména u dětí a mládeže a taková opatření, která by přispěla k většímu pocitu bezpečí obyvatel města a minimalizovala škody na majetku soukromém i majetku města,“ dodala Libuše Horáková.
Podle dalších zastupitelů a odborníků bude ale vyhláška k ničemu. „Vyhláška svoji funkci nebude plnit, například Kaufland si nehledí toho, aby kolem nebyl nepořádek,“ konstatovala Jitka Lukášková.


Podle místostarosty Tomáše Vlčka jsou podobné vyhlášky neústavní. „Je to právní lidová tvořivost, která neřeší příčinu. Zatímco jedni budou popíjet na zahrádkách, jiní budou postihovaní a okolo stojící studenti budou kouřit marihuanu,“ řekl. Podle Karla Tejnory je problém ve vymahatelnosti pokut. „Popíječi budou lahve schovávat do sáčků, když budou přistiženi, dostanou pokutu, kterou nezaplatí.“
O vymahatelnosti sankcí má pochybnosti i ředitel Městské policie v České Lípě Lubomír Mery. „Udělíme bezdomovci pokutu, ten ji nezaplatí, protože nemá z čeho. Podobné vyhlášky jsou v módě, ale jsem vůči nim skeptický,“ komentoval. Dodal, že policie může postupovat v mezích zákona. Například v případě znečišťování musíme člověka chytit přímo při činu. „Jestliže sedí, pokuřuje a popíjí, nedělá nic nezákonného,“ dodal ředitel městské policie.
Karel Bubeník naopak sdílí názor Libuše Horákové. „Podle mého názoru by se vyhláška měla rozšířit ještě o kouření,“ doplnil.
O přijetí veřejně závazné vyhlášky, která by zakazovala konzumaci alkoholu na veřejných místech, zastupitelé zatím nerozhodli. Pověřili starostku, aby na příštím jednání předložila analýzu kladů a záporů s tím, že posoudí, zda bude účelné vyhlášku přijmout tak, jako to už učinili například v Ústí nad Labem.


Bylo to právě Ústí nad Labem, kterému se podařilo přelomovou vyhlášku počátkem roku prosadit. Do té doby ji vždy zrušil Ústavní soud. Ústečtí ale vymysleli fintu – nezakázali pití na veřejnosti plošně, nýbrž vyjmenovali ve vyhlášce jen konkrétní místa, kde se popíjet nesmí. A to už úředníkům ministerstva vnitra nevadilo, takže další stížnost k Ústavnímu soudu neposlali. „Považujeme za nutné chránit občany, především děti a mládež, před obtěžováním opilců,“ zdůvodnil v únoru ústecký primátor Jan Kubata, proč město své úsilí nevzdalo.
„Letošní zkušenosti jsou velmi pozitivní, řešili jsme zatím několik desítek případů,“ uvedl mluvčí magistrátu v Ústí nad Labem Milan Knotek. Podle jeho slov se situace v městě zlepšila o osmdesát procent pouhých pár dní po zavedení vyhlášky. „Účinnost vyhlášky je až překvapivě vysoká,“ dodal.


Pokutování opilců na ulicích je podle dosavadních zkušeností problematické. Většinou se totiž jedná o bezdomovce, kteří nemají peníze ani majetek, takže si nic nemusí dělat ani z exekutorů. „Naprostá většina pokut, které udělíme bezdomovcům, je zařazena do kolonky nevymahatelných,“ připouští zástupce ředitele pražské městské policie Ludvík Klema. Přesto si obce i strážníci od nového opatření hodně slibují. Získají tak do ruky nějaký nástroj proti pobudům.
„Už jsme čtyřikrát vykázali pijáky z míst, kde vyhláška požívání alkoholických nápojů zakazuje,“ pochvaluje si městský strážník František Hornych z Broumova. Nová vyhláška tu platí od dubna letošního roku.