Odvolání Jaromíra Štrumfy (ČSSD) z kontrolního výboru českolipského zastupitelstva se po měsíci vrátilo na program jednání. Ačkoliv se ozývaly hlasy proti, tentokrát se našla většina a zastupitele nahradil v kontrolním výboru Petr Kotlář. Stalo se tak na návrh stranického kolegy Karla Bubeníka (ČSSD).

Připomeňme, že Jaromír Štrumfa spolu s Petrem Máškou na protest proti prodeji akcií Českolipské teplárenské vystoupili z vládnoucí koalice. A právě skutečnost, že již není v koalici, je oficiálním důvodem pro odvolání. „Do výboru byl delegován za koalici a ČSSD s koaliční smlouvou souhlasila. Navíc v kontrolním výboru jsou už dva lidé z opozice,“ vysvětlila opakovaný návrh starostka Hana Moudrá.

Karel Bubeník konstatoval, že i Jaromír Štrumfa podepsal koaliční smlouvu, a tudíž souhlasil s obsazením jednotlivých výborů. „Vystoupení z koalice bylo jeho osobní rozhodnutí. Budu znovu hlasovat pro jeho odvolání, aby se uklidnila situace. V kontrolním výboru je hustá atmosféra,“ komentoval Štrumfův stranický kolega.

Ladislav Záruba k tomu řekl: „V současném zastupitelstvu je politicky nejzkušenější pan Štrumfa, proto dobře ví, že všechno má svá pravidla. Vystoupil z koalice, tudíž pro něj koaliční smlouva přestává platit.“ „Oba pánové využili možnost podat trestní oznámení v souvislosti s prodejem ČLT. Nyní je stíhána moje osoba, o nějakém ukončení podám informaci,“ dodala Hana Moudrá.

Protest proti prodeji ČLT považuje Jaromír Štrumfa za hlavní příčinu snah o odvolání. „Tažení proti mně je motivováno pomstou za následné opuštění koalice,“ řekl.

Napodruhé tedy zastupitelé odvolali Jaromíra Štrumfu z kontrolního výboru. „Toto je jeden z kroků, který rozhodne o složení budoucího zastupitelstva,“ komentoval Karel Tejnora.