Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tabákový zákon si vykládají po svém

Česká Lípa - Označení upozorňující na zákaz kouření musí mít u vchodu každá restaurace. Ten u mnoha z nich chybí.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Většina českolipských restaurací porušuje podle ředitele českolipské městské policie Lubomíra Meryho tabákový zákon.
Tak se mezi laickou veřejností přezdívá zákonu o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který podle něj jasně stanovuje, že v zařízeních, kde se provozuje hostinská činnost, je zakázáno kouřit. Jedinou výjimkou jsou prostory v restauracích, které jsou jasně označené jako kuřácké.
„Každá restaurace bez výjimky musí být proto podle zákona u vchodu označená černým nápisem na bílém podkladu s textem upozorňujícím na zákaz kouření a minimální velikostí písmen pět centimetrů. Teprve místa, kde se kouřit může, mají být z tohoto zákazu vyčleněna dalším vhodným nápisem,“ vysvětluje Lubomír Mery.
U vchodů většiny českolipských restaurací však žádný nápis není a když je, tak se o něm rozhodně nedá říci, že by zjevně upozorňoval na zákaz kouření. „Když na takové porušení zákona strážníci přijdou, ohlásíme ho přestupkovému oddělení správního odboru městského úřadu, který by měl s provinilcem zahájit řízení,“ dodává ředitel MP.
Vedoucí přestupkového oddělení Stanislav Barkman si však zákon vykládá jinak. „Zákazem kouření mají být označené jen celé nekuřácké restaurace. Restaurace, kde se kouřit smí takto označené být nemusí. Pouze zde musí být jasně vyhrazený prostor pro kuřáky a nekuřáky,“ vysvětluje Stanislav Barkman.
„Byl by samozřejmě nesmysl označovat všechny restaurace zákazem kouření. Lidé by pak v dojmu, že je celá restaurace nekuřácká, vešli dovnitř a teprve pak by ke svému nemilému překvapení zjistili, že se zde kouřit ve skutečnosti může,“ dodává.
Ředitel městské policie však opět oponuje. „Zákon je jenom jeden, ale vykladačů zákona mnoho. Zákon ale hovoří jasně. Jak si ho kdo vykládá je jedna věc a co se v něm skutečně píše je věc druhá. Stanovisko hlavního hygienika je pro mě směrodatné. Ten jasně řekl, že zákazem kouření podle tohoto zákona musí být označená každá restaurace a to bez výjimky,“ říká Lubomír Mery.
„Zákon nám také umožňuje uložit pokutu kuřákovi, který si svou cigaretu užívá i v zákazem neoznačené restauraci. Je to přestupek, za který může strážník uložit, a často také ukládá, až tisícikorunovou pokutu,“ dodává ředitel českolipské městské policie.
Výsledkem různých výkladů stejného zákona je tedy v České Lípě situace, kdy městští strážníci upozorňují přestupkové oddělení na porušování zákona a to žádné porušení zákona neshledává.

Autor: Petr Jeník

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení