Máte také problémy s parkováním u svého domu? Hlasujte v anketě a řekněte svůj názor také v diskusi pod článkem

Zákaz zastavení nechal umístit městský úřad před jedním z panelových domů v Pražské ulici na českolipském sídlišti Lada, kde byly desítky lidí zvyklí parkovat.
Důvodem podle úředníků je sesouvání svahu.
„Ulice je na svahu a ten se pod tíhou automobilů sesouvá,“ sdělila obyvatelům postiženého domu vedoucí odboru rozvoje a investic městského úřadu Jolana Nebřenská.
Tento i další argumenty města však obyvatele domu ještě více pobouřil. „Možná na to jdu mou myslí hloupě, ale jaký je rozdíl mezi tím, jestli tam ta auta stojí nebo pouze projíždějí? Průjezd totiž tímto problémovým místem zakázaný nebyl! Copak jedoucí automobil má jinou hmotnost než automobil stojící?“ ptá se předseda společenství vlastníků bytových jednotek Tomáš Štěrba a dále argumentuje:
„Mnohatunové popelářské vozy tudy projíždět mohou, ale když by tu někdo zastavil, aby si pouze vyložil například pračku nebo ledničku nebo jen nechtěl, aby jeho chromá babička nemusela chodit tři sta metrů od parkoviště pěšky, okamžitě je na místě městský strážník a pokutuje za porušení zákazu zastavení. Toho už jsem byl také svědkem. Pro koho že ti úředníci, kteří zákazovou ceduli osadili, pracují? Pro nás občany, anebo pro firmu, která má velké vozy, které by se musely otočit a objet jeden blok domů, a tím by měly nepatrně znepříjemněnou svou pracovní náplň?“
Město také občany požádalo, aby jim pomohli najít vhodné řešení. Ani to však nevnímají lidé jako příliš šťastnou odpověď. „S tímto zásadně nemohu souhlasit. Úředníci a politici jsou přeci placení z daní nás občanů a za tímto účelem také pro nás občany mají pracovat. Copak my jsme nějací projektanti, územní plánovači, technologové pozemních staveb, statici a já nevím co ještě?“ diví se Tomáš Štěrba. „Chcete názor laika? Tady ho máte.“

"Navrhujeme tedy nevyužitý spoře zatravněný sesouvající se svah před domem upravit tak, aby byl rozšířen a spojen s vozovkou stávající. Šikovný projektant si s tím jistě poradí. Nedávno jsem například jel směrem na Dolní Libchavu a viděl jsem pokračující výstavbu již třetího obchodního domu Spar v našem městě. Koukal jsem, jak si projektanti poradili skvěle s přibližně desetimetrovým převýšením a zpevnili velmi ušlechtile celou plochu. Takto bezpečně a kvalitně a konec konců i celkem pohledně by se dala vybudovat opěrná zeď i u nás v Pražské ulici i na mnoha dalších místech, kde řeší něco podobného. A bylo by po problémech,“ dodává Tomáš Štěrba.