Lyžařské areály v okrese netrpělivě čekají na sněhovou nadílku. Lyžovat se u nás nedá. Lužické hory jsou zatím bez sněhu, přesto jsou vyhledávaným místem turistů.

„V Horní Světlé se lyžovalo týden, ale teď vlek stojí,“ řekla Hana Doskočilová ze Skiareálu Luž. V době, kdy mrzne, ale není sníh, by pomohla sněžná děla. Ta jsou ale pro provozovatele malého areálu příliš nákladná. „Umělé zasněžování vyžaduje vysoké investice v řádech milionů, to si nemůžeme dovolit, protože pak bychom museli neúměrně zdražit poplatky,“ vysvětluje Hana Doskočilová.

Turisté chodí pěšky

I přes nedostatek sněhu jsou penziony v Dolní a Horní Světlé plné turistů. „I když se tu nelyžuje, využívají zdejší přírodu k procházkám, děti pak jezdí na bobech. Lidé sem přijíždějí rádi, protože okolí není tak přeplněné jako v jiných turistických centrech,“ dodává.

Stejnou situaci hlásí i SKI Polevsko. Na jejich webových stránkách se dočítáme: „Čekáme na sníh, který slibují meteorologové po Vánocích.“

Organizátoři tradičního silvestrovského běhu museli dokonce změnit plány.„Již dva ročníky po sobě jsme byli nuceni změnit původní myšlenku závodit v běhu na lyžích a stejně tomu bude i letos. Sněhu v Lužických horách zbylo velmi málo. Lyže tedy můžete zatím nechat doma, závodit se bude pouze po svých,“ uvedl Jan Šmíd ze SKI Polevsko.

Cvikov sází na běžkaře

Nový sněžný skútr se zařízením na výrobu běžkařských stop zahálí i ve Cvikově. I tady chybí sníh. „Máme naplánované krásné trasy, které jsme tvořili společně s CHKO Lužické hory. Ty navazují na tratě v Německu,“ informoval starosta Cvikova Ivo Čeřovský.

Místní radnice se rozhodla, že také v zimě udělá něco pro sportovce a pro turistický ruch. „Hledáme, které stopy budou ideální, protože vlastní cesty jsou pro běžkaře nevhodné. A čekáme na sníh,“ posteskl si starosta.