Odborníci ze společnosti Člověk v tísni budou učit českolipské a mimoňské politiky a úředníky, jak se vypořádat s otázkou vyloučení sociálně slabých lidí ze společnosti.
Záměrem Člověka v tísni je během seminářů představit výsledky projektu POLIS, který už tři roky pomáhá řešit situaci sociálně vyloučených lidí v Ústí nad Labem, Plzni a Bílině.
V České Lípě a Mimoni mají trochu odlišné problémy, a proto ani odborné semináře nebudou na stejné téma.
„V České Lípě bude hlavním tématem otázka, jakým způsobem mohou zástupci měst a dalších místních institucí přispět k systémovému řešení situace lidí, žijících v sociálním vyloučení,“ vysvětluje Babora Šolková, ředitelka liberecké pobočky společnosti Člověk v tísni. „Proto jsme na seminář pozvali Jana Černého, který působí jako ředitel pobočky Člověka v tísni v Ústí nad Labem, a dlouhodobě se věnuje otázkám spojeným se životem lidí v chudinských lokalitách,“ upřesnila.
Oproti tomu bude seminář v Mimoni věnován možnostem prevence v oblasti sociálního vyloučení a volnočasovým aktivitám určeným dětem a dospívající mládeži.
„Do Mimoně jsme pozvali ředitele bílinské pobočky Člověka v tísni Zdeňka Svobodu. Bílina má totiž svým charakterem a zejména velikostí s Mimoní hodně společného, proto doufám, že seminář účastníky zaujme,“ dodala Barbora Šolková.
Dva různě pojaté semináře ukazují na to, které město se otázce sociálního vyloučení věnuje a staví se mu čelem, a které si problém teprve začíná uvědomovat a to i přesto, že ještě v nedávné době si problém naprosto nepřipouštělo.
Zatímco v Mimoni budou řešit konkrétní otázky jak v započaté práci pokračovat, v České Lípě se teprve seznámí s tím, že vyloučení sociálně slabých rodin ze společnosti je skutečný problém, a že je třeba ho začít řešit.