„Tisy sázíme ve skupinkách po 25 kusech. 1000 sazenic, to je 40 lesních lokalit po celém kraji, rostou od Rychnova po Doksy. Zaměřujeme se především na lesy mimo zvláště chráněná území, které jsou jinak mimo hlavní pozornost ochrany přírody,“ informoval koordinátor projektu Jiří Antl.

Spolek pěstuje dřeviny v lesních školkách z vlastnoručně sesbíraných semen. Po vysazení do lesa jsou všechny sazenice chráněny oplocenkami, aby nedošlo k okusu lesní zvěří. Té tis velmi chutná, přestože je jedovatý. „S tisem je to stejné jako se všemi ostatními vzácnějšími dřevinami v lese, bez ochrany si je přemnožená zvěř v lese najde a zničí,“ zdůraznil Antl.

V samotném projektu nejde jen o výsadbu. Pozornost věnují důkladnému zmapování stávající tisové populace v kraji. Zároveň probíhá i příprava dlouhodobé strategie na její podporu, jejíž součástí je i vyhledání dalších stanovišť pro výsadby v budoucích letech.

Záchraně tohoto ohroženého stromu se spolek Čmelák věnuje už 25 let a za tu dobu vrátil do krajiny už okolo 2000 sazenic této vzácné dřeviny. Většině z nich se dobře daří, přestože jde o nejpomaleji rostoucí dřevinu u nás. Některé vysazené sazenice mají už přes dva metry. „S výsadbou tisů Čmeláku hodně pomáhají dobrovolníci jak z řad veřejnosti, tak v rámci firemních teambuildingových akcí. Vybrané peníze slouží jako další financování, bez kterého se projekt neobejde,“ dodal David Černý ze spolku.