VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co kus, to originál. Duo vyrábí figurky z dřevěného odpadu

Liberecký kraj – Zajíc, jelen, nosorožec, liška a řada dalších. Nejedná se o výčet obyvatel zvířecí říše, ale o broušená zvířátka z různých druhů dřeva pod značkou jablonecké firmy Pol Eno. Hlavním autorem myšlenky a designu je Andrea Tůmová (AT), která má architektonické studio a navrhuje domy. O výrobu se stará designér a konstruktér hraček v Detoe Albrechtice Štěpán Kadlec (ŠK).

2.9.2018
SDÍLEJ:

A jak jejich spolupráce začala? „Seznámili jsme se přes naši společnou kamarádku. Andrea sháněla někoho, kdo by s ní zvířátka vyráběl. Měl jsem nějaké zkušenosti se dřevem ze střední nábytkářské školy, tak jsme se dali dohromady,“ popsal Kadlec.

Jak se zrodil nápad vyrábět a prodávat dřevěná zvířátka?
AT: V jednu chvíli se sešlo několik různých okolností a zážitků. Studovala jsem architekturu a měla malou dcerku. Vyráběla jsem pro ni hračky ze všeho možného. Vyráběla jsem také modely do školy a trochu si hrála s grafikou. Ve stejné době jsem odevzdávala ve škole takový futuristický návrh hotelu, byly to vlastně bubliny, co vyrůstaly z lesa. Nestíhala jsem složitý model. Můj spolužák se s tím nepáral a za pár hodin mi ve školní dílně nahrubo obrousil smrkové trámky na bloby. Tak jsem se setkala s technologií kotoučové brusky. Nešlo mi to z hlavy. Navymýšlela jsem si hromadu boubelatých zvířátek, ale nedařilo se mi nikoho přemluvit, aby mi je vyrobil. Také jsem se tehdy začínala zabydlovat na naší chalupě, kde míval děda a pak taťka dílnu. Jednou jsme si pustili brusku a obrušovali si na ní klacíky, už nevím proč, asi zase do modelu. Manžel vzal dcerku na houby, ale já jsem od té brusky nedokázala odejít. Než se vrátili, byl jelen hotový.

Kde čerpáte inspiraci?
ŠK: Když vyrábím nějaké zvířátko, musím si ho v hlavě představovat, myslet na něj a pak se ta představa zhmotňuje při výrobě. Často je inspirací i samo dřevo, kus materiálu, na který se dívám a přemýšlím, které zvíře se v něm ukrývá. Někdy začnu brousit s jasným záměrem, ale nakonec se vyklube úplně jiné zvířátko. Dřevo si umí samo říci, člověk ho jen musí nechat promluvit.

AT: Postupně jsem brala svoje oblíbená zvířátka a abstrahovala je stále stejným způsobem. Byly pro malou holčičku, takže kulatá, aby se dobře držela, aby se dala okousávat, aby se na nich barevně třepotaly uši, aby jim ťukalo srdíčko (chrastící). Poslední dobou mě víc baví výpravnější věci. Pomalu se pokouším i o člověka - loutku. O pohádku.

Jak se zrodil název Pol Eno?
AT: Protože slovo poleno, z nichž většinou vyrábíme, se dá rozložit na dvě kulatým jménům podobná slova evokující jednu až dvě osoby postavy. Vytváří to prostor pro příběh.

Která zvířátka už máte?
AT: Moc, ale zkusím je vyjmenovat: jelen, králík, veverka, velbloud, prase, koník, nosorožec, liška, kuna, ptáček, husa, los, velryba, myš, koza šrouborohá, slon, lama, ovce, jednou byl i medvěd a kočka, tučňák, labuť. Já je moc nestandardizuji, prostě se ze mě sypou. Ode mě vypadá každý králík jinak, baví mě je měnit. Jednou jsem pro dcerku kamarádů udělala králíka v běhu. Byl dlouhý jako liška, aby se dobře držel. Nebo trojhrbé velbloudy. Největší výkyv tvaru mají prasátko a slon. Štěpán jim naopak umí dát tu designovou úroveň a dodržuje tvary.

ŠK: Andrea ráda zkouší a experimentuje, já se do nových zvířátek moc nepouštím. Co si vybavuji, tak jsem vymýšlel asi jen slona a tučňáka. Slon se od té doby už mnohokrát změnil, tučňáka jsem vyráběl jen dvakrát, ten je teprve na začátku cesty. Baví nás, když se občas podíváme na staré fotky, jak se podoba zvířátek v čase mění.

S jakým dřevem se pracuje nejhůře a naopak nejlépe?
AT: Jehličnaté jako měkčí dřevo se rychleji brousí, ale hůř leští a někdy hůř vrtá, protože se drolí a rychle se poškrábe. Ale je lehké. S listnatým to je přesně naopak.
ŠK: S každým se prostě pracuje jinak, a v tom je ta krása, není to rutina. Také dokáže být nepředvídatelné. Dřevo v závislosti na prostředí pracuje, může se kroutit, praskat. Ale hlavně umí stárnout. Dřevěné hračky stárnou spolu s vámi.

Můžete popsat tvůrčí proces výroby hračky?
ŠK: Začíná to u výběru materiálu. Dřevo až na výjimky nekupujeme, ale zpracováváme zbytky, špalíky, odřezky, starý rozbitý nábytek, často vlastně odpad, který by šel do kamen. Pak si vyřežeme nahrubo tvar a poté už se brousí a brousí, vrtají se otvory pro nohy, ocásky a uši, a ručně se vše dobrušuje. Potom dřevo ošetřujeme včelím voskem nebo i napouštíme přírodními oleji a pak leštíme. Nakonec lepíme zvířátkům nohy, parohy a látkové části, které jsou stejně jako dřevo ze zbytků, odstřižků a starého oblečení. Každé zvířátko má svůj jedinečný příběh. Můžete mít třeba lišku z rozlámané židle po babičce, která má ocásek a ouška z vaší košile z tanečních.

V čem jsou vaše dřevěné hračky jedinečné?
AT: Vypadají prostě jinak. Mají specifickou zkratku tvaru. Podobné věci jsem našla jen u několika výrobců odněkud z Asie. Neumím si vysvětlit, proč je ostatní nedělají také tak. Jedna věc je určitě pracnost, nutnost ruční výroby. Nelze je proto vyrábět ve velkých nákladech a nějak zvlášť v tom podnikat. Jsou naopak lidé, kteří dělají mnohem pracnější věci, ale ty většinou také vypadají mnohem komplikovaněji jako třeba klasické loutky. U nás se asi v neobvyklém poměru potkala jednoduchost a čistota designu a zároveň ruční práce.

Kde mohou zájemci vaše výrobky sehnat?
ŠK: V současné době máme zvířátka v jednom kamenném obchodě v Liberci, v designovém obchůdku HRST, občas jezdíme na design markety a prodejní festivaly a také prodáváme přes internet. Poslední dobou se nám množí nabídky od dalších kamenných obchodů v Praze, Brně i jinde.

Myslíte si, že by se tím dalo uživit, nebo je trh přesycený?
AT: Nezkoušela jsem to. Ale nebála bych se to zkusit, kdybych se nerozhodla pro ty domy.
ŠK: Možná by se dalo, ale nikdy to nesmí přestat být koníček.

Jaký máte názor na akce podobné Tatrhům? Vnímáte ji jako příležitost prezentovat svou tvorbu?
AT: U mě je to akce od akce, neumím to zevšeobecnit. Některé, jako Tatrhy, mají super energii, a tak to funguje. Některé, i kdyby chtěly totéž se stejnými lidmi, ji nemají. Nemyslím, že bychom hledali další příležitosti ke zviditelňování, ale hrozně rádi se přidáme k akci, která se nám líbí.
ŠK: Mám rád tyto akce, protože jsem v kontaktu s lidmi a vidím, jak na naše výrobky reagují. Navíc se na nich člověk setká s dalšími kreativními a inspirativními lidmi. Menší akce typu Tatrhů nebo Lenfestu mají skvělou atmosféru, takovou intimní, akce v Praze už jsou daleko více o byznyse.

Máte certifikát regionální výrobek Jizerské trhy. Jak to pomáhá?
AT: Žádáme o krajské dotace a máme z nich radost. Vytváří to komunitu, s některými výrobci jsme se spřátelili právě touto cestou.

Máte oblíbenou figurku z vlastní výroby?
AT: Mě vždycky baví nový nápad, s tím si pak hraji. Jednu dobu se mi nejvíc líbily vycpané textilní části a nemohla jsem se dočkat, až budu mít hotová dřeva a dojde na ně. Když mě teď trochu přešly magnety, zjistila jsem, že není tak nemyslitelné vytvářet konkávní tvary - dutiny. S tím si hraju teď, uvidíte časem.
ŠK: Mám oblíbeného jednoho zajíce, kterého jsem kdysi daroval své kamarádce. Byl něčím jiný než ostatní. Zkoušel jsem mnohokrát vyrobit alespoň podobného, ale nikdy už to nebylo ono.

Autor: Jiří Louda

2.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 30 000 Kč Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - Svědomitost, zodpovědnost,flexibilita.loajalita k firmě., - SOU-elektro zkouška dle vyhlášky 50/78 Sb., § 6, Náplň práce:, - Instalace nových strojů a zařízení, nastavování parametrů a seřizování el.strojů a zařízení, kontrolu elektroinstalace včetně světelných zdrojů, udržování řádného technického stavu elektroinstalace strojů atd., Nabízíme:, - Náborový bonus 15.000,-Kč, První kontakt emailem, telefonicky v čase: Po. - Pá 7:00-15:00 nebo osobně na adrese: KV Final s.r.o. Doubí 44 Čtveřín 463 45.. Pracoviště: Kv final ralsko s.r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Ludmila Velasová, +420 725 435 914(Po-Pámezi7:00a15:00). Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Kurátor/kurátorka pro děti a mládež v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: sociální práce s dětmi, které spáchaly trestný čin nebo čin jinak trestný a s dětmi páchajícími přestupky. Plnění úkolů orgánu sociálně-právní ochrany dětí., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky a platové zařazení: 11. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 20 450 do 30 750 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. , § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk, a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy (zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a jeho novelizované podoby, správní řád), -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -výborná znalost práce s MS Office, znalost sociálních agend , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon, příspěvek na doplňkové penzijní připojištění a další bonusy pro zaměstnance., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky do: 27. 11. 2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ - kurátorka / kurátor pro děti , a mládež" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, nám T. G. M. č. p. 1., 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116. Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 21 000 Kč Psychologové Psycholog, rodinný a manželský poradce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Vzdělání se zaměřením Psycholog, rodinný a manželský poradce, popřípadě 2. stupeň VŠ (Mgr.) humanitního zaměření + ukončený psychoterapeutický výcvik v rozsahu minimálně 400 hodin. Schopnost navázat kontakt s lidmi. , Pracovní poměr z počátku na dobu určitou 1 roku s 3 měsíční zkušební lhůtou, s možností prodloužení., Mzda se odvíjí od započitatelné praxe.. Pracoviště: Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy, Konopeova, č.p. 812, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Alena Zemanová, +420 487 853 203. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 360 Kč Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: platová třída 9 + zvláštní příplatek 3800 Kč. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.

Muzeum obohatí své expozice o ptačí vajíčka i bryčku

Démoni dvěma góly v závěru zadělali na drama. Vyrovnat už ale nedokázali a z palubovky Slavie odjeli bez bodu a s porážkou 2:3.

Démoni zatopili pod kotlem a slávisté se strachovali

Nové zařízení v novoborských teplárnách bude vyrábět i elektřinu

Nový Bor – Zatímco teplo vzniklé v klasických elektrárnách odchází bez užitku do vzduchu, takzvané kogenerační jednotky ho umí využít i pro ohřev teplé vody a topení. Dvě takové se právě instalují do tepláren v Novém Boru.

Zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu

Zákupy – Zatímco většina hradů a zámků zavřela s posledním říjnem své brány, zámek v Zákupech si letošní největší novinku nechal až na samotný konec sezony. Vůbec poprvé se návštěvníci mohou podívat do prvního patra památky, kde vznikla autentická kancelář a byt lesního rady z období první republiky.

Nominujte do ankety Nejúspěšnější sportovec

Česká Lípa - Tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec Českolipska za rok 2018 proběhne 6. února v České Lípě. Dejte vědět o úspěších sportovců z celého okresu a nominujte je!

Město Česká Lípa připravuje osvětový web o kardiovaskulárních chorobách

Česká Lípa – Srdce je jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Upozornit občany na nebezpečí spojená s takzvanými civilizačními chorobami má za úkol webová prezentace Srdce Lípy, kterou pro město za bezmála půl milionu korun připravuje firma Pears Health Cyber. Před nástupem do funkce starostky pro ni pracovala dosavadní starostka Romana Žatecká (ČSSD).

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT