Kvůli cigaretám proboural zeď

Jablonné v Podještědí - Cigarety za přibližně 200 000 korun si odnesl neznámý zloděj z čerpací stanice v Jablonném v Podještědí, kam se vloupal během noci na pátek. Pachatel násilím otevřel dveře vedoucí do technické místnosti, kde ve zděné příčce vyboural otvor. Škodu, kterou tu způsobil na zařízení benzinky, zatím majitel nevyčíslil, ale už teď je jisté, že bude převyšovat částku 5 000 korun. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Stružnici chtějí předejít škodám

Stružnice - Zastupitelstvo obce Stružnice mělo na programu posledního zasedání otázku bleskových povodní, které nastaly koncem května, a při kterých došlo k záplavě nemovitostí vodou z luk a okolních pozemků. Na jednání vystoupil i jeden z poškozených, podle kterého je problém kvůli špatně udělaným melioracím. Stružnický starosta Jan Mečíř uvedl, že je potřeba svést vodu, aby nevytopila nemovitosti, ale také je potřeba zmírnit průtok vody, která teče od lesa dolů. Starosta pověřil výbor pro životní prostředí, aby připravil do konce srpna návrhy na omezení dopadů přívalových dešťů na ohrožené lokality v obci.

Skříňku vykrádala kolegyně

Česká Lípa - Snímky pořízené interním bezpečnostním zařízením usvědčily čtyřicetiletou ženu z České Lípy z krádeže v jednom průmyslovém podniku v Lípě. Žena opakovaně okradla svou kolegyni a kamarádku, které nejprve sebrala klíč od skříňky a poté se do ní několikrát podívala. Postupně si přivlastnila kamarádčiny flexi pasy v hodnotě 700 korun a také hotovost ve výši 1 600 korun. Pod tíhou důkazů se k činu policistům přiznala a vysvětlila ho „zkratem" v důsledku finanční tísně. Své známé chce prý způsobenou škodu uhradit. Policisté ženě minulý týden předali usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin krádeže.

Nabízí psychickou podporu od odborníků

Česká Lípa - Syndrom profesního vyhoření, posttraumatické stresové poruchy, nezdařený pokus o záchranu pacienta a jakékoli další události, které mají příliš silný dopad na psychiku pracovníků, řeší v českolipské nemocnici tzv. Peeři profesní kolegové a v mnohých případech také odborníci na duševní zdraví. Speciálně proškolení pracovníci pomáhají zvládat náročné situace svým kolegům, ale v některých případech také pacientům nebo jejich rodinám. Mezi základní náročné situace patří například kumulovaný stres, úmrtí či zranění blízkého, vážné poranění dítěte nebo například napadení zdravotníka. Hlavním smyslem působení Peerů je především pochopení problematiky stresu, jeho vhodné zvládání, pochopení reakce na krizové události, snižování vzniku psychosomatických onemocnění, závislostí a v neposlední řadě také snižování rizika profesního selhání.
Kontakty na Peery:
lada.subrtova@nemcl.cz
veronika.caklova@nemcl.cz
jana.künstnerova@nemcl.cz

Nová technika pro hasiče

Českolipsko - Čtyři obce na Českolipsku se rozhodnutím svých zastupitelstev připojily k mezinárodnímu projektu Naši dobrovolní hasiči zkvalitnění kooperační sítě. Hasičské sbory ve Skalici, Stráži pod Ralskem, Kamenickém Šenově a na Svojkově se mohou těšit na příspěvek ve výši až 150 000 EUR, který bude použit mimo jiné na nákup techniky. Jednotlivé obce musely z rozpočtů vyčlenit částku 15 000 EUR na spolufinancování projektu.

Českolipském projel cyklo-běh za ČR bez drog

Českolipsko - Centrem České Lípy a také Mimoně v úterý projel cyklo-běh za Českou republiku bez drog. Hlavním smyslem akce je upozornit na lhostejnost rodičů a institucí k řešení zneužívání drog dětmi. Akce se také koná k příležitosti mezinárodního dne OSN boje proti drogám, který připadá na 26. červen. V Lípě se pětice organizátorů i pětice cyklistů setkala s představiteli města a stejně jako v ostatních 40 městech na trase probíhala v centru pouliční osvětová kampaň, při níž občané dostali odpovědi na dotazy ohledně problematiky drog a účinné prevence. Cyklo-běh je rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Celkem trasa čítá 1200 kilometrů. Tým 8 - 10 cyklistů-běžců, kteří sami žijí život bez drog, urazí tuto vzdálenost za 12 dní. Čeká na ně průměrná denní vzdálenost 120 kilometrů!

Centrem České Lípy v úterý projel cyklo-běh za Českou republiku bez drog.

Hledají další tanečníky

Česká Lípa - Mistři Evropy 2015, Vicemistři světa v roce 2015 a Mistři České republiky 2016, tanečníci ze skupiny Tutti Frutti hledají mezi sebe další členy. Nábor se uskuteční již dnes od 17 hodin, a to v Domě dětí a mládeže Libertin v České Lípě. Zájemci se mohou přihlásit do jedné ze tří kategorií. Mini děti 5-7 let, děti 8-11 let a junioři 12-16 let. „Všichni ve skupině se máme moc rádi a tvoříme opravdovou taneční rodinu. Jsem neskutečně vděčná za všechny děti, kterým můžu dělat „taneční maminku". Všechna tahle zlatíčka dělají můj život výjimečným," říká trenérka Kateřina Kohoutová. Tak neváhejte a zkuste šanci i vy.

Přišla o peněženku, viní dělníky

Cvikov - Obvodní oddělení policie v Cvikově vyšetřuje krádež peněženky z rodinného domu. Poškozená má v otázce pachatele jasno. „Oznamovatelka do protokolu uvedla, že doma měla řemeslníky a poté, co jednomu z nich ve své kuchyni proplatila fakturu, nechala peněženku se zbytkem peněz na stole," příká policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že se žena následně do kuchyně vrátila a peněženku již na místě nenalezla. Vzhledem k tomu, že v domácnosti se v inkriminovanou dobu nikdo jiný nenacházel, podezřívá právě najaté dělníky. Poškozená uvádí, že v peněžence měla celkem osmnáct tisíc korun. „Policisté případ vyšetřují jako přečin krádeže, za což hrozí pachateli až dva roky odnětí svobody," dodává Baláková.

Bar se stal rájem zlodějů

Česká Lípa - Dvě krádeže se staly v českolipském baru Hong Kong v intervalu necelých dvou měsíců. K první mu incidentu došlo 14. června, kdy osmadvacetiletá žena odcizila o tři roky starší návštěvnici restauračního zařízení tablet v hodnotě 3 300 korun a jednu cigaretu. Další krádež se stala minulý týden v úterý. Mezi jednou a šestou hodinou nad ránem okradl o peněženku neznámý kapsář třiatřicetiletého hosta. Okradený měl v peněžence doklady, ale také hotovost 8 000 korun. Kamery na baru v tomto případě nepomohou, muž v inkriminované době spal na chodbě restauračního zařízení. Po totožnosti pachatele z druhého případu nyní pátrá policie.

Hasiči si jeli do Liberce pro tablety

Liberec - Sto deset! To je počet tabletů, které si ve čtvrtek v Liberci převzali dobrovolní hasiči z Libereckého kraje. Nakoupil je Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje díky dotaci z rozpočtu kraje ve výši 1 milion 122 tisíc korun. Díky tabletům se lepší komunikace mezi dobrovolnými jednotkami a krajským operačním střediskem HZS. Tablety jsou vybavené systémem RescueNavigator Basic, který přináší hned několik výhod. Dokáže jednotkám dopravit příkaz k výjezdu a umí je spolehlivě navigovat na určené místo události a díky vestavěné GPS umožňuje navíc sledovat pozici zasahujících vozidel. Právě sledování polohy je velkým krokem dopředu. Ne vždy zná oznamovatel přesnou adresu a hasiči musejí místo hledat. Jakmile nyní dorazí první jednotka k události, bude jednodušší k ní navést ostatní, což přinese rychlejší dojezdy.

Zmizelo auto a motorka

Česká Lípa - Nemilé překvapení čekalo v pátek 24. června ráno na dva motoristy z České Lípy. Jeden z poškozených zaparkoval své vozidlo Škoda Octavia šedé barvy v hodnotě 120 000 Kč na noc před obchodním domem Lidl, kde jej následující ráno již nenalezl. Stejně dopadl i majitel černě lakovaného mopedu Piaggio, který jej večer zaparkoval před domem na sídlišti Sever. Kromě motocyklu ho zloděj připravil i o dva kufry a přilbu a krádeží mu vznikla škoda 39 200 korun. „Policisté vyhlásili po obou dopravních prostředcích celostátní pátrání", říká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Obdivujte krásu starých roubenek

Kravaře - Až dokonce srpna můžete v kravařském infocentru obdivovat citlivé fotografie Václava Zývala. Ten se tentokrát zaměřil na krásu kravařských historických roubených stavení. V naší krajině se zachovalo poměrně dost těchto fortelně postavených svědků minulosti, mnoho lidí nedá dopustit na jejich přitažlivost a harmonické souznění s okolní přírodou. „Naposledy u nás pan Zýval vystavoval černobílé ženské akty, je to zajímavá změna," říká s úsměvem starosta Kravař Vít Vomáčka, který zároveň podotkl, že by fotografie roubenek chtěli vydat nějakou formou tisku. Podle starosty by si to určitě zasloužily.

Tenista Černý byl opět ve finále

Česká Lípa, Doksy - Tenista klubu TK Slovanka Česká Lípa Matyáš Černý (roč. 2001) se zúčastnil celostátního tenisového turnaje dospělých v Doksech. Matyáš se v této kategorii poprvé probojoval do finále, kde porazil ve třech setech 3:6; 6:3; 6:2 Lukáše Gernáta, který v juniorské kategorii spolu se Zahrádkou vyhráli Pardubickou juniorku. Matyáš Černý s Lukášem Gernátem zvítězili i ve čtyřhře 6:1; 6:0, kde porazili dvojici Adam Šverma Ronald Wawrečka. Za úspěšnou reprezentaci klubu TK Slovanka Česká Lípa a města Česká Lípa mu trenéři a představitelé oddílu děkují a přejí mu stále více úspěchů.

Rozhodnutí DK z 23. června

ZÁKAZ ZÁVODNÍ ČINNOSTI NEPODMÍNĚNĚ:
HEŘMÁNEK Pavel (Horní Police) - zákaz činnosti na 2 soutěžní utkání (§ 45/1).
BOSÁK Pavel (Lindava) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1).
ŠKVÁRO Milan (Pertoltice) - zákaz činnosti na 1 soutěžní utkání (§ 46/1).
NÝVLT Petr (Horní Police) - zákaz činnosti na 6 měsíců od 19. 6. 2016 do 18. 12. 2016 (§ 48/2).
POKUTY:
HOUŽVIČKA Filip (Svor) - pokuta 300,- Kč (za vyloučení § 46/2 + RS OFS).
OSTATNÍ:
TJ JESTŘEBÍ-PROVODÍN - pokuta 1000 + 500,- Kč (§ 56, 69/a + RS OFS B/2) kontumace utkání Jestřebí H. Libchava 0:3 a přiznání 3 bodů družstvu Horní Libchava (odmítnutí konfrontace a nenastoupení družstva žáků k utkání).
ŠVEC Michal (Jestřebí-Provodín, ved. družstva žáků) - zákaz funkce vedoucího družstva žáků na 3 soutěžní utkání (§ 50/3).
HORNÍ POLICE - pokuta 5000,-Kč a odebrání 3 soutěž. bodů po skončení ročníku kontumace utkání Bukovany H. Police ze 3:2 na 3:0 a přiznání 3 bodů družstvu Bukovany (§ 36 a 69/d) inzultace rozhodčího hráčem družstva.
ŠAMŠA Lukáš (Horní Police) - bez disciplinárního opatření.
GERMAN Robert ml. (rozhodčí OFS) - zákaz výkonu funkce rozhodčího na 1 týden a pokuta 200,-Kč (nedostavení se k utkání žáků) § 57.